» »

Shrnutí lekce o rozvoji řeči ve střední skupině „Popis hračky. Lekce o vývoji řeči ve střední skupině: „Pojďme si spolu hrát Poznámky k vývoji řeči střední skupina

07.02.2024

Marina Nikolaevna Ivanova
Shrnutí lekce ve střední skupině o rozvoji řeči na téma „Nábytek“

Záměry a cíle:

1. Naučte se popisovat předměty nábytek;

2. Aktivujte slovní zásobu (stůl, židle, postel, skříň, pohovka, křeslo, spát, odpočívat, lehnout si, sednout)

3. Zlepšit gramatickou strukturu projevy(tvoření množných podstatných jmen, přídavných jmen, zdrobnělin)

4. Rozvoj pozornosti, paměť, myšlení.

Zařízení:

Hračky: Cheburashka, předmět a obrázky ve výřezu « Nábytek» , hračka nábytek.

Organizace času.

1. Organizační moment.

V skupina Vjíždí autíčko s velkým pytlem. Čeburashka sedí vzadu. Je rád, že dostal nový byt a žádá chlapy, aby mu pomohli vybrat ten správný nábytek.

Hra "Úžasná taška"

Děti střídavě přicházejí ke stolu a vytahují předměty. nábytek a popsat to sugestivními způsoby otázky:

co to je?

Z čeho se skládá?

Jaká barva?

Z čeho je to vyrobeno?

K čemu je tato položka?

Kam to můžu dát?

Popište stůl, židli, pohovku, skříň, postel, komodu.

2. Hra "Co se změnilo"

Děti zavřou oči, učitelka odstraní jeden předmět. Děti otevřou oči a musí pojmenovat. Co se na stole změnilo?

3. Tělesné cvičení:

Tady je Kiryushinina postýlka (roztáhněte ruce do stran)

Takže Kiryusha spí sladce (sedni, dlaně pod tvářemi)

Aby ve spánku vyrostl (zvedněte se pomalu)

Aby se brzy stal velkým (stoj na špičkách, paže natáhněte)

4. Hra "Jeden je mnoho" s míčem.

Učitel hodí míček dítěti a předmět pojmenuje nábytek v jednotném čísle dítě chytí míč a hodí ho učiteli, přičemž tento předmět zavolá v množném čísle.

Tabulka - tabulky

Šatní skříň - skříně

Židle - židle

Pohovka - sedací soupravy

Křeslo - křesla

Postel – postele

5. Hra "Řekni laskavě". vychovatel. Říkejme láskyplně velké židli a malé židli.

Velká pohovka a malá (gauč)

Velká skříň a malá (skříňka)

Velký stůl a malý (stůl)

Velká postel a malá (betlém)

Stoleček velký a malý (stolice)

6. Prstová gymnastika "Hodně nábytek v bytě»

Jeden, dva, tři, čtyři - hodně nábytek v bytě

(zatni a uvolni pěsti)

Košile pověsíme do skříně (ohnout prst)

A dáme šálek do bufetu (ohnout prst)

Aby si nohy odpočinuly

Posaďme se na chvíli na židli (ohnout prst)

A když jsme tvrdě spali,

Ležící na posteli (ohnout prst)

A pak jsme si s kočkou sedli ke stolu (ohnout prst)

Společně jsme pili čaj a džem (tleskat)

Hodně nábytek v bytě(roztáhněte ruce do stran)

7. Hra "Co je navíc"

Děti přistupují ke stolům, na kterých jsou sady obrázků, potřebují najít a odstranit další obrázek.

8. Vybavení bytu pro Cheburashka.

Děti pracují ve skupinách po třech. Každý skupina dostal za úkol vybavit hračku zařízená kuchyně, obývací pokoj, ložnice Cheburashka. Pak každý skupina ukazuje Cheburashka místnost a popisuje ji nábytek.

Cheburashka děkuje dětem za pomoc a zve je na kolaudační párty.

vychovatel. O čem jsme dnes mluvili? Proč potřebujeme

nábytek? Na nábytek nám sloužil dlouho, jak se k ní máme chovat? (opatruj se).

Publikace k tématu:

Poznámky Přikývněte navrhování nábytku z krabic pomocí „Výběrové obrazovky“ ve střední skupině na téma: „Nábytek“ Účel: Cíle: Vzdělávací:.

Abstrakt vzdělávacích aktivit o kognitivní činnosti a rozvoji řeči u střední skupiny. Voropaeva Margarita Sergejevna. Účel: Formovat myšlenky.

Shrnutí OD o vývoji řeči ve střední skupině na téma „Den vítězství“. Cíl: Podporovat výchovu k vlasteneckému cítění u dětí předškolního věku.

Lekce rozvoje řeči na téma „Jaro. Známky jara." ve střední skupině. Cíl: Shrnout představy dětí o jaru. Uveďte úvod.

Nábytek. Shrnutí lekce o vývoji řeči v místě nápravně pedagogické asistence pro děti 5-6 let s NVODD. Programové úkoly: 1. Formulář.

cíle: upevňovat schopnost převyprávět umělecké dílo metodou modelování, učit děti odpovídat v celých větách, aktivovat slovní zásobu, rozvíjet souvislou řeč dětí, uvažovací schopnosti, představivost, myšlení, logiku, rozvíjet u dětí tvořivé schopnosti, pěstovat lásku k ruskému lidu pohádky.

Vybavení a materiály: Multimediální projektor, počítač, masky, hračka pro lišky, kouzelná taška.

Průběh lekce:

1.Organizace času . Děti stojí v kruhu.

Pedagog: Všichni se držíte za ruce a usmíváte se na sebe.

Kluci, dnes se vydáme na báječnou cestu.

Pokud pohádka zaklepe na dveře,

Pospěšte si a pusťte ji dovnitř

Protože pohádka je pták,

Budete se trochu bát a nenajdete to.

2. Moment překvapení. Objeví se kouzelný sáček, ve kterém jsou ukryty hračky lišky.

Chlapi, podívejte, co to je?

Je to tak, někdo zapomněl kouzelný sáček, ale uvnitř něco je. Zkusme uhodnout, co tam je, ale ne pomocí očí, ale pomocí rukou. Teď to nechám pocítit několika klukům, kteří musí pojmenovat, co je uvnitř tašky.

Děti ohmatávají tašku a snaží se uhodnout, kdo je uvnitř.

Přesně tak, chlapi, je to liška, přiběhla k nám z pohádky. Chlapi, jak se říká lišce v pohádkách? (Liška-sestra, malá liška, Lisa Patrikeevna)

Jak jste uhodli, že v tašce je schovaná liška? (má chlupatý ocas)

3. Konverzace. - A teď, kluci, sedněte si na židle a zkusme popsat našeho hosta.

Anechko, co nám můžeš říct o liščí srsti? (srst lišky je měkká, nadýchaná, červená.)

Dobře, Aljošo, co nám můžeš říct o liščí tváři? (Tlama lišky je ostrá, mazaná, její uši jsou ostré a vypadají jako trojúhelníky.)

Výborně, Alyosha. A Saša nám poví o liščím ocasu. (Ocas ​​lišky je dlouhý, měkký, nadýchaný.)

Alice, proč si myslíš, že liška potřebuje tak nadýchaný ocas? (Ocas ​​lišky je dlouhý a načechraný, aby zakryl stopy.)

Výborně, Alice. Co můžete říci o postavě lišky, jaká je v pohádkách? (Liška v pohádkách je mazaná, podvodnice.)

Výborně chlapci. Liška k nám přiběhla z pohádky, ale která myslíte? V jakých pohádkách jsme potkali lišku? (Liška s válečkem, Kolobok, Teremok, rukavice.)

Ano, skutečně, v těchto pohádkách potkáváme lišku, ale náš host přiběhl z pohádky, kde urazila zajíce a vyhodila ho z domu. (Zayushkina chýše.)

4. Hra s hádankami. - Správně, chlapi, a liška nám s sebou přinesla hádanky. Poslouchejme je pozorně a hádejme. Nejdříve náhodou hádanka a teprve potom řekneme odpověď.

Slide program.

Naše zvíře žije v úzkosti,

Problém vám vezme nohy pryč.

No, hádej rychle,

Jak se zvíře jmenuje? (zajíc)

Kdo je velký a paličkový,

Tlapou vyndal med ze sudu.

Snědl jsem sladkost a zařval.

Jaké je jeho jméno? (medvěd)

Ku-ka-re-ku hlasitě křičí,

Křídla hlasitě mávají.

Věrný pastýř kuře

Jaké je jeho jméno? (kohout)

Mám výborný sluch

Ostrý vzhled a jemná vůně,

Okamžitě se pustím do boje s kočkou,

Protože jsem (pes)

Skákání přes bažinu

Zelená žába.

Zelené nohy

jmenuji se (žába)

Kluci, podívejte se, jaká zvířata jsme uhodli, jsou to všichni hrdinové pohádky „Zayushkina's Hut“? (Ne, žába je z jiné pohádky)

5. Tělesné cvičení.

Přesně tak, chlapi, liška vidí, že jste unavení a chce si s vámi hrát. Chcete si hrát s liškou?

Pak stojíme v kruhu.

Čau lidi, spíte?

Ukaž nám zvířata.

Liška má ostrý nos,

Má chlupatý ocas.

Kožich z červené lišky

Nevýslovná krása.

Liška jde lesem

Hladí červený kožich.

Zajíc skákal lesem,

Zajíc hledal potravu.

Najednou je zajíc na hlavě

Uši se zvedly jako šípy.

Zajíček vyskočil a otočil se

A sklonil se pod stromem.

Medvěd vylezl z doupěte,

Míša si protahuje nohy

Chodil po špičkách

A pak na podpatcích.

6. Modelování pohádky. - Tak jsme si trochu odpočinuli a liška nás zve ke stolům.

Na stolech jsou listy papíru s kolečky, tužky a na desce je také list papíru s kolečky.

Kluci, vzpomeňme na pohádku "Zayushkina chýše." Alice, řekni mi, jak začíná pohádka.

Je to tak, Anya přijde k tabuli a nakreslí nám zajíce a lišku. Anyo, co odlišuje lišku od ostatních zvířat?

Ukažme na prvním kruhu, že se jedná o lišku, nakreslete ostré uši a dlouhou tlamu.

Co má zajíc, co ostatní hrdinové naší pohádky nemají?

Správně, nakreslime svému zajíci dlouhé uši.

Čím se vyznačuje pes v naší pohádce?

Je to tak, přidáme prsten na ocas našeho psa.

Anyo, co bychom měli nakreslit, abychom ukázali, že je to medvěd?

Správně, nakreslíme malé kulaté uši.

Irina bude pokračovat v příběhu.

Anyo, co je na kohoutkovi zvláštního?

To je pravda, nakreslíme hřeben pro našeho kohouta, můžete malovat na zobák.

Jak, Lero, pohádka skončí?

Výborně, kluci, dobře si pamatujete pohádku „Zayushkina's Hut“ a nyní ji zdramatizujme ve verších, jak jsme vás naučili.

7. Pohádková dramatizace. Děti dostávají role a masky.

A teď se, kluci, proměníte v malá zvířátka.

Žila jednou jedna liška a zajíček. Rozhodli se postavit každý pro sebe

chata. Liška postavila ledovou a zajíček lýkovou. Ale pak přišlo červené jaro a liščí chýše roztála.

Fox: Oh, oh, oh, tady, šikmo!

Jak být? Kde je můj dům?

Zajíc: Celá tvoje chýše má verandu

Vběhla do řeky.

Nebojte se příliš

Nastěhuješ se ke mně.

Lisa: (mluví na stranu):

Štěstí, řeknu, šikmo

Vyhodím ho z domu.

Nechci s ním žít

Rozdělte kůrku chleba: (osloví zajíce):

Hej, poslouchej, drahý Zayo!

Jsou tu novinky!

Zajíc: Pojď! Který?

Fox: Za lesem je zeleninová zahrada,

Zelí je celý rok!

Zajíc: Opravdu už je zralý?

Pojď, pojď, poběžím

A budu hledat zelí!

co je to? Dveře jsou zavřené.

Fox: (vyhlíží z domu)

Teď bydlím v chatě.

Zajíc běžel hledat zelí a liška se plížila a zabrala jeho dům.

Přiběhl zajíček, ale dveře byly zamčené.

Zajíc: Ale tohle je můj dům!

Fox: Nepustím tě dovnitř, koso!

(zajíc se vzdálí, sedne si k němu a pláče)

Zajíc si postavil velmi silný dům,

Ano, usadila se v něm zlá liška.

Kdo by se nebál pomoci zajíčkovi?

Chytrá liška

Kdo tě vyžene?

Objeví se pes.

Pes: Fuj, fuj, fuj!

Mám horkou povahu!

Nebojím se hádek ani rvaček!

Ukaž mi, kde je tvůj nepřítel?

Z okna trčí uši.

Pes: Hej liško, slyšíš štěkání?

Fuj, fuj, fuj, pryč!

Fox: Když švihnu ocasem,

Spálím tě ohněm, pozor!

Pes: (zbabělý)

Ach, úplně jsem zapomněl, šikmo!

Musím jít rychle domů!

Ved: Zase sedí na pařezu

Chudák zajíček, je smutný.

Neví, co má dělat

Tlapkou si utírá slzy.

Objeví se medvěd

Medvěd: Jsem gaučový povaleč

Spal jsem dlouho a hluboce.

Nebojím se hádek ani rvaček!

Ukaž mi, kde je tvůj nepřítel!

Zajíc: Tady sedí v mé chýši,

Z okna trčí uši.

Medvěd: Ahoj! Kdo je v chatě?

Tady to dostanete!

Fox: Když švihnu ocasem,

Spálím tě ohněm, pozor!

Medvěd: (zbabělý)

Ach, úplně jsem zapomněl, šikmo!

Musím jít rychle domů!

(medvěd odchází)

Kdo se nebude bát

Pomůžeš Bunny?

Chytrá liška

Kdo tě vyžene?

Objeví se kohoutek

Kohout: Ku-ka-re-ku, ku-ka-re-ku!

Pomůžu, pomůžu!

Neplač, neplač, šikmo,

S liškou si rychle poradíme!

Fox: Když švihnu ocasem,

Spálím tě ohněm, pozor!

Kohout: Jako třesení hřebenem -

A celý dům se rozpadne!

Mám cop

Pojď, pojď ven, liško!

(liška vyběhne z domu a běží do lesa)

Zajíc: Dobře, děkuji, Kohoutku!

Pomohl mi vypořádat se s liškou!

Budeme spolu bydlet v domě,

Žijte spolu a neobtěžujte se!

8. Shrnutí.

Výborně. Kluci, líbila se vám pohádka? Co nás učí?

No, je čas, abychom se rozloučili,

A část s pohádkou.

Pohádka je opět nová

cíle:

Seznamte děti s hádankami – říkankami.
Pokračujte ve výuce dětí, jak psát popisné hádanky a srovnávací hádanky.
Práce se slovní zásobou: aktivujte podstatná jména v dětské řeči: názvy jídel, mláďata zvířat, objasněte význam obecného slova „jídla“.
Gramatika: upevnit u dětí používání prostorových předložek a příslovcí, procvičit souřadnost slov ve větách.
Rozvíjet expresivní řeč a hlasovou sílu.

Zařízení:

Čepice a masky hrdinů pohádky „Teremok“ podle počtu dětí, karty zobrazující hrdiny pohádky na jedné straně a popisné diagramy na straně druhé, zařízení uvnitř domu (stůl, židle, truhla, postel , skříň s nádobím (bufet) atd. ), košík s ovocem a zeleninou (jablko, hruška, okurka, rajče, ředkvička), hračka žába.

Průběh lekce:

Učitel kolem sebe shromáždí děti

Učitel ukazuje dětem hračku žabky: Podívejte se, kdo nás přišel navštívit?

Děti:

Žába, žába žába...

vychovatel:

Z pohádky k nám přiskočila žába. Který myslíte?

Děti:

„Teremok“, „Rukavice“, „Různá kola“, „Loď“ ...

vychovatel:

Tato pohádka je o malém domku, do kterého se chtělo vejít mnoho různých zvířat.

Děti:

Tohle je Teremok.

vychovatel:

Je to tak, náš host k nám cválal z pohádky Teremok. Pojďme si připomenout hrdiny z této pohádky.

Děti:

Žába. myš...

vychovatel:

Podívejte, žába nám přinesla hádanky...

Didaktická hra „Řekni slovo“

Cíl: rozvíjet smysl pro rytmus a říkanku, seznamovat děti s hádankami a říkankami. Pokrok: dospělý řekne hádanku. a děti dopíšou v rýmě poslední slovo – odpověď. Učitel umístí odpověď-obrázek na sazební plátno.

vychovatel:

Do koho žába skočí, ten dokončí odpověď na hádanku.

Vypadala lstivě
Zamávala ocasem
A zmizel - zázraky
Kde jsi, červená...
(liška)

Na louce nad humny
Listy skáčou
Vystouplé oči
A křivé tlapky
Ale kde jsou uši?
Kdo je to? ...
(žába)

Ku-ka-re-ku! - křičí hlasitě
Hlasitě a hlasitě mává křídly
Věrný pastýř kuře
Jak se jmenuje?...
(kohout)

V noci chodí a přes den spí.
Pokud je naštvaný, bručí.
Žije v hustém lese,
Sám je kulatý a pichlavý.
Hádej, kdo to je?
No jasně že je...
(ježek)

Oh, králíci se nebaví
Z jeho tesáků a srsti
Ví hodně o zajících od dětství
Vzteklý, zubatý, šedý...
(vlk)

Kdo je velký a nemotorný
Vyndal jsi med z úlu tlapkou?
Snědl jsem sladkost a začal brečet
Jaké je jeho jméno? ...
(medvěd)

Kdo obratně skáče mezi palmami?
Kdo skrývá kokosy v listech?
Kdo nám hodil 2 banány?
Uhodli jste to?
(opice)

Učitel vyzve všechny, aby se posadili na židle.

vychovatel:

Kluci, hádali jsme hádanky o zvířatech. Všichni tito hrdinové z pohádky „Teremok“?

Děti:

Ne, opice nejsou z této pohádky.

vychovatel:

Ano, tato zvířata jsou z úplně jiné pohádky. Líbily se vám hádanky? Hádanky byly jako básně.

vychovatel:

Chcete si zahrát pohádku Teremok? Děti souhlasí.

vychovatel:

Pamatujete si, co dělali hrdinové pohádky?

Děti:

Chtěli se dostat do věže a zaklepali na dveře.

vychovatel:

Které ze zvířat nesmělo do věže?

Děti:

Medvěd nebyl vpuštěn do sídla.

vychovatel:

Pamatujete si, co říkali hrdinové z pohádek, když zaklepali na dveře zámku?

Děti:

Kdo, kdo bydlí v domku?

vychovatel:

Jak žába požádá, aby přišla do domku. Poslouchejte mě... (model pro dospělé). Mášo, ukaž mi, jak bude žába skákat, jak bude chtít jít do domu?

vychovatel:

Jak myš přiběhne k domu? (nabízí, že ukáže dvě děti) Jak požádají, aby šli do sídla tenkým hlasem?

vychovatel:

A jak se velký medvěd přiblíží k věži (nabízí se ukázat dvěma dětem) Jak bude mluvit hrubým hlasem?

Vyzvané děti plní úkol.

vychovatel:

Navrhuji, abyste si vyfotili jeden obrázek ze stolu s hrdinou, kterým budete. Vymysli hádanku, jen si pamatuj, že zvíře nemusíš pojmenovat. Sami musíme uhodnout, o kom je řeč.

Děti si od stolu vyfotí hrdiny pohádky „Teremok“ a podle schématu vymyslí popisné hádanky.

Po hádance dítěte učitel vyfotí a nasadí čepici.

vychovatel:

Připravte si uši, pojďme si společně poslechnout pohádku. Poslouchejte a řekněte. Ukažte to publiku. — V poli je věžový dům. Není krátký, není vysoký, není vysoký. Kolem proběhla myš...

vychovatel:

... Zaklepala na domeček.

Myší dítě provádí pohyby (běží, běží do věže)

Myší dítě klepe na dveře:

Kdo, kdo bydlí v domku? ...

Děti pod vedením učitele předvádějí divadelní skeč.

vychovatel:

Tady se do domečku dostala myška-noruška, žába-žabka, zajíček, liščí sestřička a vršek - šedý soudek. Bavili se. A najednou... V tu dobu šel kolem domku medvěd. Viděl jsem dům a začal jsem řvát.

Medvědí dítě:

Kdo, kdo bydlí v domku? Kdo, kdo žije na nízkém místě?

Didaktická hra "Kdo se kde schoval?"

Účel hry:

Posilujte u dětí používání prostorových předložek a příslovcí a procvičujte koordinaci slov ve větách.

Průběh hry:

vychovatel:

Zvířata se vyděsila a schovala se.Děti se schovávají v mezích věže.

vychovatel:

Kde se myška schovala? (Kde sedí zajíček? Kde poblíž sedí žába? atd.).Děti odpovídají pomocí předložek. Učitel je opravuje při nesprávném použití předložek a chybách při skládání vět (uvede správný příklad).

vychovatel:

Pojď, medvěde, podívej se kam se schoval zajíc..., žába...

vychovatel:

Medvěd vidí, že se ho zvířata bojí. Smutný. Je osamělý: jeho hostitelé ho nechtějí pustit dovnitř, nechtějí ho pohostit na večeři.

vychovatel:

Je ti Mišenka líto?

Děti:

Je to škoda. Pustíme dovnitř...

vychovatel:

Ano, musíte medvěda pustit dovnitř. Pozvěte ho laskavě do malého sídla.

Děti:

Pojď nás navštívit, Mišenko, do domku. Vítej, Mišutko. Jste vítáni k nám!

vychovatel:

Medvěd ale do věže nechce. Zkusme ho uklidnit slovy. Pojďme si říct, jaký je. Má-li Miška ráda vlídné slovo, udělá krok k domu... A za každé krásné slovo udělá krok. Slova budeme pojmenovávat, dokud se medvěd nedostane do věže.

Didaktická hra „Vyjmenuj slovo“

Cílová:

Aktivujte přídavná jména v dětské řeči.

Průběh hry:

vychovatel:

Jaký je náš medvěd?

Děti:

Druh…

vychovatel:

Líbil se ti Mishka, jak ses jmenoval? Pak udělejte krok blíž k domu...Děti střídavě říkají slova o medvědovi (načechraný, paličkovitý, velký, chundelatý, milý, přítulný, silný, starostlivý) a medvědí dítě udělá krok pro každé slovo.

vychovatel:

Protože je v našem domě host, musíme si sednout ke stolu. Co jste přinesli do košíku? Medvědí dítě: dárky - zelenina a ovoce...

vychovatel:

(vyndá z košíku okurku). co to je?

Děti:

Tohle je okurka.

vychovatel:

Řekněte nám, jaký je.

Děti:

Je zelený, dlouhý, křupavý...

vychovatel:

Zelená jako...

Dítě:

Jako krokodýl, žába, kobylka...

vychovatel:

Je to dlouhé jako...

Děti:

Jako provaz, tužka, hůl...

vychovatel:

Je to křupavé jako...

Děti:

Jako zelí, sušenky, sníh pod nohama...

vychovatel:

Poslouchejte, je to zajímavá hádanka: Roste na zahradě. Křupavé jako sušenka. Dlouhá jako tužka. Zelená jako žába.

vychovatel:

Pojďme společně vymyslet hádanku o... (vyndá jablko). Jaké to je? Děti pojmenovávají znaky (kvality): kulatý, červený, sladký, šťavnatý, roste na stromě. Učitel žádá, aby řekl, že se to děje stejným způsobem.

vychovatel:

Udělejme hádanku o jablku. Roste na stromě. Kulaté, jako koule, šťavnaté, jako meloun, červené, jako slunce.

vychovatel:

A teď prostíráme stůl a ošetříme medvěda. Co máme dát na stůl? Jaké nádobí potřebujeme k pití čaje?

Děti:

Poháry.

vychovatel:

Zajíčku, přines mi prosím šálek.

vychovatel:

Aby byl čaj chutný, musíte si přinést cukr. Do čeho se sype cukr?

Dítě:

Do cukřenky. Přinesu cukřenku.

vychovatel:

Kde je olej skladován?

Dítě:

V olejové misce. Vezmu nádobu na olej.

vychovatel:

Kam dáme cukroví?

Dítě:

Do misky na sladkosti...

vychovatel:

Medvěd má asi rád čaj s mlékem. Do čeho to nalijeme?

Dítě:

K drozdovi.

Učitel upřesní účel náčiní.

vychovatel:

Na stůl jsme položili šálky s podšálky, konvičku na mléko a konvici. Jak se to dá nazvat jedním slovem?

Děti:

Nádobí.

Lekce končí hrou na hraní rolí „Tea Party“.

Sekce: Práce s předškoláky

Obsah programu:

  • Seznamte děti s příběhem.
  • Vytvořit koncept správné, krásné řeči z jejích hlavních složek.
  • Posilujte dovednost podrobného souvislého prohlášení.
  • Rozvíjet pozornost, dialogickou řeč, emoce, výraznost řeči, paměť, představivost, morální představy, fonematický sluch, rytmus pohybů.
  • Pěstovat laskavost, vstřícnost, smysl pro empatii k hrdinovi příběhu, vytrvalost, schopnost naslouchat a slyšet řeč logopeda a dětí.
  • Aktivace slovníku: řeč květ, správná řeč, červená, modrá, žlutá, oranžová, slovo, zvuk, jasně, vyslovit, tajenka, stonek, list, okvětní lístek.

Metodické techniky:

  • Slovní: otázky, vyprávění, rozhovor,
  • Vizuální: použití ilustrací, květina Rechetvetika,
  • Hraní: cesta do pohádky, moment překvapení,
  • Praktický: cvičení, materiály, vybavení:
  • Demo: ilustrace k pohádce, květina Rechetsvetik, okvětní lístek se symbolem, Výdej: hra „Sbírejte květinu“ pro každé dítě.

Průběh lekce

Kluci, dnes vám povím zajímavý příběh. Pohodlně se usaďte a připravte se pozorně poslouchat. Pohádka se jmenuje "Příběh nezbedného jazýčku."

Žila jednou jedna dívka Máša. Byla to krásná dívka, hodná a poslušná. Problém je však v tom, že dívčin jazyk ji neposlouchal; nechtěla správně vyslovovat zvuky a slova. A proto se dívce staly různé potíže.

Dívka jde ven na procházku, kluci ji volají, aby si hrála na schovávanou: "Mašo, pojď si s námi hrát." A řekla jim: „Fefeas“, což znamená „teď“. A děti si myslí, že dívka si s nimi nechce hrát a utéct. Matka dívky volá: "Masha, pojďme do cirkusu." Dívka odpovídá: "Kávu", což znamená "samozřejmě." A máma si myslí, že Máša si hraje a nebere Mášu do cirkusu.

Táta navrhuje: "Dáš si čokoládu?" dívka odpoví: "Osen hofu," což znamená "Opravdu chci," a táta si myslí, že Máša má rýmu a místo čokolády si kupuje prášky.

Dívka byla velmi naštvaná, že její děti a dospělí nechápali. Zjistila to Víla správné řeči a rozhodla se dívce pomoci – odhalit jí tajemství, jak se naučit správně mluvit. Darovala jí kouzelnou květinu Rechtsvetik, na které jsou nakreslena pravidla krásné řeči. A naučila mě zpívat píseň:

Vše je správné a jasné, aby to každý pochopil.

Velmi brzy se dívka podle rady víly naučila správně mluvit. Děti na dvoře začaly zvát Mášu ke svým hrám a dospělí pochopili, o čem dívka mluví. A samotná Masha je nyní vždy radostná a veselá a nikdy nezapomíná na tajemství víly.

To je taková pohádka.

fizminutka:

Nechte děti společně opakovat slova písně a zkuste je vytleskávat. Pokud se naučíme píseň a naučíme se všechna tajemství víly, pak se velmi brzy naučíme mluvit správně, jako ta dívka z pohádky. Hra "Clap the Song".

Budu mluvit a budu napomínat

Vše je správné a jasné, aby to každý pochopil. Didaktická hra "Sbírejte květinu." Jakou barvu má tvoje květina? a ty? Pohádkový rozhovor:

Připomeňme si pohádku.

O kom je ten příběh?

Jak se ta dívka jmenovala?

Jaká byla?

Co měla ta dívka za problém?

Co se stalo dívce?

Kdo dívce pomohl?

Co se stalo pak?

Chcete proniknout do tajů správné řeči? Víla nám poslala stonek z kouzelné květiny. Tato kouzelná květina pomáhá správně mluvit, protože na jejích okvětních lístcích jsou nakreslena a napsána tajemství správné řeči. Květina se jmenuje Rechtsvetik. Dnes dostáváme první okvětní lístek. co je na tom? (Ucho) To je pravda.

Rechetsvetik nám odhaluje první tajemství:

Pozorně nasloucháme logopedovi a učiteli.

To znamená pozorně naslouchat a pak mluvit.

Zopakujme si tajenku v refrénu.

Toto je květina Rechetsvetik (logoped přikládá okvětní lístek). A až nasbíráme všechny okvětní lístky, budeme moci navštívit Vílu správné řeči. Chcete navštívit Vílu? Dnes jsme ve třídě pozorně poslouchali pohádku... Dobře odpovídali... Snažili jsme se správně vyslovovat hlásky... Výborně.

Shrnutí lekce o vývoji řeči ve vedlejší logopedické skupině Téma: Návštěvní hračky

Obsah programu: Doplnit a aktivovat slovní zásobu dětí pomocí beletrie; používat podstatná jména s obecným významem; upevnit správnou řeč dýchání, výslovnost hlásky -s- ve slovech, frázích, básních.

Zlepšit jasnou výslovnost slov, rozvíjet fonematické uvědomění, intonační expresivitu řeči.

Pěstujte touhu mluvit správně a krásně. Aktivace slovníku: hračky: letadlo, medvídek, zajíček. Metodické techniky:

Hra: moment překvapení, venkovní hra „Letadlo“, d/i „Řekni laskavě“, řečové dechové cvičení „Foukejme na letadla“.

Slovní: otázky, pokyny. Materiál a výbava:Demo: obrazovka, hračky (míč, medvěd, zajíček, býk, letadlo), květina "Rechtsvetik". Výdej: vícebarevná papírová letadla.

Průběh lekce

(Učitel a děti vstoupí do skupiny a přistoupí ke květině „Rechtsvětik“).

- Kluci, podívejte se na Rechetsvetik. Včera jsme dostali první okvětní lístek. Dnes musíme pracovat velmi zodpovědně, správně plnit všechny úkoly, aby nám Víla Království správné řeči poslala další okvětní lístek. Dnes půjdeme pro úkoly k hrdinům knihy A. Barto „Hračky“. (Ukazuje knihu).

Tuto knihu napsala Agnia Barto, o čem tato kniha je?

O míči, náklaďáku atd.

Řekni mi, jak je můžeš nazvat jedním slovem?

Hračky.

Že jo.

Přivedu děti ke stolu, na kterém jsou hračky: míč, letadlo, medvěd, zajíček, býk.

Podívejte, kluci, tyhle hračky vám dají úkoly. Nyní pojďte dovnitř a posaďte se na židle.

Hádejte, která hračka vám dá první úkol.

Kopou ho, ale on nepláče

Hodí ho zpět a on skočí.

1-2 děti přečtou báseň A. Barto „Ball“.

Výborně, teď si poslechněte následující hádanku: Má PEC a cucá si tlapu.

Že jo. A Mishka vás zve, abyste si s ním zahráli hru „Say Kindly“. Medvěd a já řekneme první slovo a vy nám laskavě odpovíte a zatleskáte toto slovo.

Vychovatel: slon Děti: slon Vychovatel: míč Děti: míč Vychovatel: panenka Děti: panenka Vychovatel: medvěd Děti: medvídek

Vychovatel: vlajka Děti: vlajka Vychovatel: auto Děti: auto Vychovatel: býk Děti: býk

Výborně! Kluci, Mishka si také chce poslechnout báseň o sobě.

(1-2 děti čtou báseň „Medvěd“ od A. Barto)

- Dobře, kluci, Mishka mi řekla, že jste tu báseň četli velmi krásně.

(Je slyšet zvuk "moo-moo")

- Kluci, posloucháte? Kdo může takhle pozdravit?

Že jo. Další úkol vám zadá Bull. Zve nás, abychom ukázali, jak dobře hrajeme Letadlo.

(Vyzývám děti, aby se postavily do kruhu proti sobě. Společně si přečteme báseň „Letadlo“ od A. Barto a provedeme pohyby). Sami si postavíme letadlo, postavíme se na jednu nohu, ruce do stran, poletíme nad lesy, běžíme v kruhu s rukama zvednutým do strany, řítíme se pod pole, měníme směr a pak se vrať k mámě. pojďme si dřepnout.

Výborně! Posaďme se do křesel a zjistíme, co ještě musíme udělat.

Chlapi, Byčok si také chce poslechnout báseň pro sebe a chce, aby si ji přečetli Ilya a Adilya. Potěšíme Bulle?

Dobře, kluci, myslím, že Bull je šťastný. Nyní poslouchejte, jaká bude další hračka: "Bílá v zimě, šedá v létě."

Že jo! Zajíček mi také něco šeptá. Neví, jak správně mluvit -s- a žádá, aby ho to naučil. Ukažme mu, jak má spojit zuby, aby vydal zvuk, a řekněme mu jednoduché úsloví (děti se usmívají s otevřenou pusou, zuby spojené, vyfouknou vzduch a řeknou -s-s-s-s-s).

Sa-sa-sa-vosa letí rytmicky tleskají

Su-su-su- Vidím vosu, jak se dívá přes „brýle“ vlevo a vpravo

Si-sy-sy-obávám se, že vosy klepou pěstí na pěst

Výborně. Zajíček se také ptá, jestli o něm nevíte nějakou báseň?

Ano, víme.

Přečteme si to? -Ano

(1-2 děti čtou báseň „Zajíček“ od A. Barto)

Kluci, jaká hračka nám ještě nedala úkol?

Letoun!

Že jo.

(Zvednu letadlo a najdu pod ním krabici)

- Podívejte, pod letadlem je krabice. Otevřeme ho a uvidíme, co v něm je?

Kluci, tohle je poznámka z letadla. Přečteme si: "Ahoj kluci! Naučte mě a mé přátele, jak správně dýchat. Moji přátelé jsou papírová letadla. A prosíme Sašu a Igora, aby o nás přečetli báseň." Tady je dopis, kluci. Nejprve je naučíme, jak správně vydechovat

(Rozdávám dětem letadýlka a společně čtu: „Vydechujeme plynule, dlouze. Zvuk vyfukujeme pomalu.“ Poté děti foukají na svá letadla, aby se křídla pohnula)

- Podívej, Letadlo, takhle musíš foukat. Nyní si poslechněte báseň o vás.

(Igor se Sašou střídavě čtou báseň „Airplane“ od A. Barto)

- Výborně, kluci, myslím, že se hračkám líbilo, jak jsme dnes ve třídě tvrdě pracovali, snažili se krásně a správně mluvit, protože nám přinesli druhý okvětní lístek květiny Rechtsvětik. Připevníme na květinu

Řekněte mi, co pro vás bylo dnes nejzajímavější? A co těžké?

Shrnutí komplexu artikulační gymnastiky formou pohádky "Kolobok" ve vedlejší logopedické skupině.

Obsah programu: Naučte děti držet jazyk v dané poloze, připravte jazyk dětí na vydávání pískavých zvuků, na foukání izolované hlásky -s-, upevněte pohádku „Kolobok“.

Rozvíjet pohyblivost artikulačního aparátu, dlouhý plynulý výdech, fonematický sluch, masáží aktivovat reflexní zóny ruky, rozvíjet obecnou motoriku, artikulační a jemnou motoriku, pozornost, paměť a představivost.

Pěstovat vytrvalost, zájem o beletrii, interakci s dospělými a dětmi.

Aktivace slovníku: kolobok, stodola, suseki, zakysaná smetana, škrabka, meten, mešen. Materiál, vybavení.

Ukázka: ilustrace k pohádce "Kolobok" (zápletkové obrázky), vyrobené ve formě filmového pásu.

Podklady: SU-JOK míče. Přípravné práce: vedení artikulační gymnastiky během dne, učení artikulačních cvičení, čtení pohádky „Kolobok“, učení se písničky Kolobok.

Průběh lekce

Dnes k nám přišla na návštěvu buchta. Pamatujete si, ze které pohádky je? Jací další hrdinové jsou v této pohádce? Pojďme si všichni společně zazpívat kolobok (v tuto dobu si masírujeme ruce kuličkami SU-JOK).

Jsem drdol, drdol
Škrábání kolem stodoly,
Do kanalizace
Mesha se zakysanou smetanou
Seděl v kamnech
Opustil jsem pohádku
Přišel jsem tě navštívit.

Kolobok nabízí, že si s ním zahraje. A budeme si hrát s jazykem. Polykali jsme sliny. Posaďte se pohodlněji. Začneme pohádkou.

(Logoterapeut vypráví a zobrazuje obrázky příběhů)

- Žili jednou prarodiče. Babička sedí na lavičce (kousat spodní ret) a děda sedí na lavičce (kousat horní ret) babička smetla dno sudu (cvičení "Štětec"), poškrábal stodolu (cvičení "Rohy"). Seškrábal mouku a zadělal těsto (cvičení "Chatterbox"). Z těsta udělal bochánek (otevřete ústa dokořán, vydržte 5 sekund), dát housku na talíř (cvičení "palačinky") a nechal na okně vychladnout (cvičení "Okno").

Kolobok ležel a ležel a skočil z okna (cvičení „Pancake“ – vyplázněte jazyk), vyvalil se do lesa (cvičení „Lahodný džem“).

Buchta se kutálí, válí a zajíc to potkává (zatáhni si tváře) a pak přijde medvěd (nafouknout tváře) - střídavě 4x. Buchta se kutálí dál a dál. A pak k němu přišel vlk (úsměv, ukaž zuby) a liška (rty v úsměvu) - střídavě 4x.

Buchta se odkutálela od zajíce, od vlka a od medvěda (cvičení „Lahodný džem“), a liška ho prosila, aby si sedl na obličej (široký jazyk na horním rtu), zpívat píseň (cvičení „Trestejte jazyk“). Horká buchta (fouknout na široký jazyk na horním rtu). Buchta trochu vychladla a liška ji snědla (cvičení "Fotbal"). Liška měla křídový obličej a běžela k mostu (cvičení "Gorka") umýt. Omyje se vodou a voda zurčí (cvičení „Píseň“ s vodou „ssss“).

- To je konec pohádky; ti, kteří udělali všechno správně, mají dobře. Moc jsme se snažili... Výborně... A dnes se naučíme další tajemství správné řeči.

Logoped ukazuje okvětní lístek, na kterém je nakreslen jazyk. Hrajeme si s jazykem, namáháme, ohýbáme.

Zopakujme si sborově a zkusme si vzpomenout.

(Děti opakují, logoped připevňuje okvětní lístek k Rechtsvětikovi) Shrnutí prstové gymnastiky ve vedlejší logopedické skupině Téma: „Drůbež“

Obsah programu:

  • Opravte jména domácích a stěhovavých ptáků (husa, kuře, vlaštovka kohouta), charakteristické rysy jejich vzhledu; texty básní, upevnit výslovnost hlásek -k-, -g- v řeči.
  • Rozvíjet jemnou motoriku prstů, schopnost rozlišovat tempo a rytmus řeči a pohybů rukou, sluchovou pozornost a vnímání, paměť, představivost.
  • Pěstujte zájem o hry s prsty, přátelský přístup k přátelům a lásku ke světu zvířat.

Přípravné práce:

  • Studium tématu "Zvířata", učení prstových her. Materiál a výbava:
  • Ukázka: ilustrace (husa, kuře, kohout, vlaštovka), květina Rechetsvetik.

Gymnastický pokrok.

Logoped vyjme z obálky okvětní lístek s obrázkem ruky a ukáže jej dětem.

Kluci, Víla nám poslala nový okvětní lístek s tajemstvím správné řeči. co to ukazuje? (Ruka). To znamená, že hry prstů nám pomáhají naučit se správně mluvit:

Hrajeme si s prsty
A dostáváme masáže.

Děti sborově opakují a logoped přiloží okvětní lístek ke Květince řeči a vyzve děti, aby si hrály s prsty.

Cvičení „Tanec, malíčky“ Máša měla veselou husu (pravou rukou představujeme husu)

Logoped zobrazí obrázek husy. Všechny písničky znal nazpaměť (levou rukou předstíráme, že jsme husa).

Pojďme tančit, Mášo, pojďme tančit (stiskněte prsty - narovnejte se)

Máša měla pěkného kohouta. (pravou rukou zobrazujeme kohouta)

Opakoval všechny písně nahlas (levou rukou představujeme kohouta)

Logoped zobrazí obrázek kohouta

Máša měla kuře (pravou rukou představujeme „kuře“)

Logoped zobrazí obrázek kuřete. Přinesla nám varlata (levou rukou předstíráme, že jsme „kuře“)

Pojďme tančit, Mášo, pojďme tančit. (stiskněte prsty - narovnejte se)

Cvičení „Pěsti a dlaně“ Každý má dvě pěsti (ukaž pěsti)

Lehce udeřil jeden do druhého (pomalu tloukl pěstmi o sebe)
No, dlaně nejsou daleko pozadu (ukaž dlaně)
Vesele je následují (pomalu tleskají rukama)
Pěsti bijí rychleji - (snaží se udeřit pěstmi proti sobě průměrným tempem
A tvé dlaně jsou přímo tam (tleskat středním tempem)
prostě se rozpadnou
Pěsti, zlobme se, (bouchněte pěstmi do sebe a začněte hlasitě tleskat. rychle)
A dlaně jsou hýčkány (rychlé tleskání také nezůstává pozadu)

Analýza lekce.

Výborně. Zopakujme si ještě jednou tajemství správné řeči, které jsme se dnes naučili. Děti sborově opakují: Hrajeme si s prsty a dostáváme masáže.

Dnes měli Nasťa, Yana, Timur poslušné prsty.... Moc se snažili...

Téma: V pohádkovém království správné řeči.

Logoped: Kluci, splnili jsme všechny úkoly víly. Shromáždili jsme všechny okvětní lístky Rechetsvetik a prostudovali všechna pravidla. Nyní můžeme jít do „Země správné řeči“ a Speech Flower nám řekne, kam jít. Jen s jeho pomocí můžeme najít cestu.

Fairy: Ahoj lidi, pojďte dál. Jsem velmi rád, že jste mě navštívili.

Děti: Dobrý den.

Logoped: Dobrý den, dobrá vílo. A jsme velmi rádi, že vás poznáváme. Dostali jsme od vás dárek - kouzelnou květinu Rechtsvetik a celý týden jsme sbírali její okvětní lístky, abychom se naučili tajemství správné řeči. Velmi jsme se snažili - chtěli jsme vás navštívit.

Víla: Jsem ráda, že jste se seznámili s tajemstvím správné a krásné řeči, ale zapamatovaly si je všechny děti? Pojďme si všichni společně tato tajemství připomenout.

Děti se podívají na okvětní lístky Rechtsvětika a odpovídají jednohlasně a logoped ukazuje okvětní lístek ukazatelem:

  • Ucho – Vždy pečlivě nasloucháme logopedovi a učiteli.
  • Jazyk – Hrajeme si s jazykem, namáháme ho, ohýbáme.
  • Rty – rty pohybujeme krásně, plynule a nenuceně.
  • Správné dýchání - Vydechujeme plynule, dlouze, dostáváme táhlý zvuk.
  • Ruka - Hrajeme si s prsty a dostáváme masáž.
  • Kniha – Čteme různé knihy, hodně se v nich učíme. Fairy: Výborně, kluci. Nyní nechte tuto kouzelnou květinu Rechetsvetik žít ve vaší skupině a obracejte se na něj s prosbou o radu, jak se naučit správně mluvit. Při dodržování těchto pravidel budete krásně mluvit. A jakmile se všechny děti naučí správně mluvit, pozvu vás do kouzelného města, kde žiji - města Krásné řeči. Chcete se tam podívat? Pojďme si všichni společně zazpívat píseň:

Budeme mluvit (vytleskávat slabiky) a budeme vyslovovat (šlapat po slabikách). Tedy správně a zřetelně (tleskat po slabikách), aby všichni rozuměli (šlapat po slabikách).

Víla: Jak se ti to povedlo. Chytré dívky. A teď vás chci pohostit kouzelnými sušenkami. Kdo sní moje kouzelné sušenky, bude mít poslušný jazýček. Pomozte si, chlapi.

Logoped: Děkuji, dobrá Vílo. Je čas, abychom se vrátili ke skupině. Pokusíme se naučit správně mluvit, abychom se dostali do města Krásné řeči. Sbohem, dobrá vílo!

Státní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce

MŠ č. 81 obecného vývojového typu s přednostním prováděním činností na kognitivní a řečový vývoj dětí

Vyborg okres St. Petersburg

Anotace: "Lekce o vývoji řeči u střední skupiny."

Provedeno: učitel

Petrova Viktorie Aleksejevna

Petrohrad

Stažení:


Náhled:

Státní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce

MŠ č. 81 obecného vývojového typu s přednostním prováděním činností na kognitivní a řečový vývoj dětí

Vyborg okres St. Petersburg


Abstraktní:

Vyplnil: učitel


Petrova Viktorie Aleksejevna


Petrohrad

2017

Abstraktní:

"Lekce o vývoji řeči ve střední skupině."

Lekce o rozvoji řeči pro děti střední skupiny na téma: „Cesta do země barevných tužek“

Integrace vzdělávacích oblastí: kognitivní vývoj, rozvoj řeči, sociální a komunikativní rozvoj.

Použité technologie: zdravotně nezávadné, herní, ICT.

Cíle: rozvíjet dialogickou a monologickou řeč dětí, vést je k samostatnému pokračování pohádky započaté učitelkou.

Úkoly.

Vzdělávací:upevnit znalosti dětí o okolní realitě, korelovat barvy s předměty. Naučte se správně používat přídavná jména v řeči a tvořit slova pomocí přípon. Pokračujte v práci na jasné výslovnosti slov a frází. Pokračujte v učení najít určitý zvuk ve slovech. Procvičte si schopnost rozdělovat slova na části a používat diagramy. Pochopit a vysvětlit pojmy „zvuk“ a „písmeno“, samohlásky a souhlásky, tvrdé a měkké.

Vývojové: vývoj duševních procesů: pozornost, paměť, myšlení. Podporovat rozvoj souvislé řeči, artikulačního aparátu, fonematického sluchu.

Vzdělávací: pěstovat touhu studovat, vytrvalost a schopnost plnit úkoly učitele.

Materiál pro GCD:

Báseň A. Wengera „Barvy duhy“. Barevné tužky: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová, fialová. "Magická taška" Scénické obrázky o zimě, jaru, létě a podzimu. Vícebarevné prameny pro tělesnou výchovu. Pracovní sešity pro každé dítě. E.V. Kolesnikova „od slova ke zvuku“. Středně velký gumový míč.

Přímé vzdělávací aktivity:

Děti sedí v půlkruhu na židlích před magnetickou tabulí.

Chlapi, podívejte se na barvy kolem nás. Proč stavitelé, umělci a řemeslníci malují nábytek, látky a hračky různými barvami? rád kreslíš? Jaké barvy jsou vaše oblíbené tužky?

Učitel rozdává dětem barevné tužky (nepovinné).

Podívejte, proměnili jste se v barevné tužky. Nyní každý z vás o sobě řekne (jaká je to barva, co lze touto barvou nakreslit) A já vám pomůžu a budu číst básně.

ČERVENÉ.

Na zahradě rostla červená ředkev

Nedaleko jsou červená rajčata,

Na okně jsou červené tulipány,

Červená jablka leží na zemi.

(Po básni dítě mluví o červené tužce. Ujistěte se, že odpověď je v celých větách).

Oranžový.

Oranžová liška

Celou noc sním o mrkvi,

Vypadá jako liščí ocas -

Oranžová taky.

Nyní nám o sobě řekne „oranžová tužka“.

ŽLUTÁ.

Žluté slunce se dívá na zemi,

Žlutá slunečnice pozoruje slunce.

Žluté hrušky visí na větvích,

Ze stromů létají žluté listy.

Nyní o sobě řekne „žlutá tužka“.

ZELENÁ.

Pěstujeme: zelenou cibulku

A zelené okurky,

A za oknem je zelená louka

A strom je zelený.

Pod zelenou střechou je zelený dům,

A v něm žije veselý trpaslík,

Nosí nové zelené kalhoty,

Které jsou ušité z javorových listů.

Vychází „zelená tužka“ a mluví o sobě.

MODRÝ.

Ostrov v modrém moři

(cesta na ostrov je dlouhá),

A roste na něm květina -

Modrá – modrá chrpa.

"Modrá tužka" mluví sama o sobě.

FIALOVÝ.

Fialová fialová je unavená životem v lese,

Vezmu to a přinesu to své matce k narozeninám.

Bude žít s fialovým šeříkem

Na stole v krásné váze u otevřeného okna.

„Purple Pencil“ také mluví o sobě.

Proč jsou potřeba tužky? Jak s nimi zacházet? Kde jsou uloženy tužky? Barevné jsou ale nejen tužky, ale i hudba. Jaký druh hudby si myslíte, že může být „barevný“? Nyní vezmeme vícebarevné prameny a ukážeme náš barevný tanec.

FYZICKÁ MINUTA.

Fonogram „vícebarevná hra“ s pružinami.

Nyní se všichni postavíme do kruhu a budeme hrát hru „Velký - Malý“. Pojmenuji velký předmět a ten, komu hodím míč, ano

DOMEČEK - DOMEČEK, MÍČ - MÍČ, POLŠTÁŘ - POLŠTÁŘ, PÉRO - PÉRO, ŽIDLE - ŽIDLE, STŮL - STŮL, POHOVKA - POHOVKA, OKNO - OKNO, DVEŘE - DVEŘE, KABÁT - KABÁT, KNIHA - KNIHA, LIST - LIST.

Teď se podívej na tužky a řekni mi o nich, jaké jsou. (Dlouhé, dřevěné, pestrobarevné, hladké, žebrované, ostré...) To vše vidíme a cítíme. Co když dáme tužky do neprůhledného sáčku, strčíme do něj ruku a zkusíme mluvit o tužce? Je možné určit barvu tužky ležící v sáčku?

Nyní se podívejte na obrázek (jaro) Řekněte mi, jakou barvu mají předměty na obrázku, která tužka sem nejvíce kreslila.

Totéž se říká o obrázku o létě, podzimu a zimě.

Výborně chlapci. A teď se podívej, co máme na stolech? Správně, to jsou naše sešity. Než v nich ale začneme pracovat, připomeňme si, co je to „zvuk“ (toto říkáme a slyšíme). Co je to „dopis“ (to je to, co píšeme a vidíme). Jaké zvuky nazýváme samohlásky (které se dají zpívat a vytahovat?) Jaké zvuky jsou souhlásky (nemůžeme vytáhnout a pomáhají nám rty, zuby nebo jazyk).

Pracuje se v sešitech Kolesnikové.

Téma č. 25. „Zvuky G - K. Malování předmětů. Modelování. Poslech dětských říkanek.

Výborně, dnes se ti to moc povedlo. co se ti nejvíc líbilo? A moc se mi líbilo, jak jsi byl pozorný, jak dobře jsi plnil všechny úkoly. Tady jsou krabice v mém kouzelném sáčku. Zajímalo by mě, co tam je? Jedná se o barevné tužky. Nyní jsou vaše a můžete si s nimi kreslit, co chcete.