» »

Šetnja u drugoj juniorskoj skupini “Snježna šetnja. Kartoteka šetnji "Zima" za djecu prve juniorske skupine Promatranje zime u juniorskoj skupini

20.03.2022

Ekaterina Nekrasova
Plan promatranja za šetnje u prvoj juniorskoj skupini (prosinac)

Juniorska grupa

Prosinačka šetnja br. 1 Promatranje ptica

Ciljevi: - nastaviti gledanje ptica, njihove navike; usporediti vrabac i golub.

Napredak promatranja

Započnite promatranje nakon toga kako hraniti ptice.

Golubovi, golubovi

Jedan dva tri.

Sisarijski golubovi su stigli.

Sjeli su i nakostriješili se na vratima.

Tko će Sisarove mrvicama hraniti?

Razmotrite izgled ptica, sjetite se njihovih navika. Nakon toga usporedite ptice. Tijelo goluba i vrapca prekriveno je perjem, oboje lete, ali golub je veći od vrapca; golub guče, a vrabac cvrkuće, golub hoda, a vrabac skače. Golubovi se ne boje ljudi, navikli su na njih.

Vrabac preko hrane

Skakanje, vrtenje,

Perje je nakostriješeno

Rep se digao.

Radna aktivnost

Priprema hrane za ptice zajedno s učiteljem, hranjenje ptica

Cilj: njegovati želju za sudjelovanjem u brizi za ptice, njihovom hranjenju

Mlađa skupina Zimska prosinačka šetnja br. 2 Promatranje iza tek napadalog snijega

Ciljevi: - formirati ideju o zimi;

Dočarati estetski doživljaj ljepote zimske prirode, radost iz šetnje.

Napredak promatranja

Na ogradama i trijemovima

Sve se sjaji i sve je bijelo.

Nema slobodnog mjesta

Posvuda je bilo snijega.

Rowan se također dotjerao

U bijelom svečanom ruhu,

Samo grožđe na vrhu

Gore jače nego prije.

Koje je sada godišnje doba? (Zima.)

Zašto? (Snijeg je posvuda, hladno je.)

Koje su boje pahuljice? (Bezbojno.)

Je li tijekom snijega postalo toplije? (Ako se tijekom snijega mijenja temperatura zraka, mijenja se i oblik snježnih pahulja.)

Radna aktivnost

Uklanjanje snijega sa gradilišta.

Cilj: nastaviti učiti kako koristiti strugalo i lopatu.

Mlađa skupina Zimski prosinac Šetnja br. 3 Promatranje vegetacije

Ciljevi:

Razviti znanje o životu biljaka zimi;

Njegujte brižan odnos prema prirodi.

Napredak promatranja

Nakon snijega obiđite drveće i grmlje posađeno u jesen. Podsjeti me kako su pažljivo posađene, kako su tanke i male. Pitajte djecu ne treba li ih pokriti snijegom da im bude toplije, jer ni trava se ne smrzava pod snijegom. Pokaži mi kako to učiniti.

Odmah je postalo tiho,

Snijeg leži kao pokrivač.

Radna aktivnost

Čišćenje snijega, čišćenje staza.

Cilj: naučiti raditi zajedno, postići zajedničke ciljeve

kroz naše napore.

Mlađa skupina Zimska prosinačka šetnja br. 4 Promatranje zimi radi kao domar

Ciljevi:

Proširiti znanja o radu odraslih;

Njegujte poštovanje prema njihovom radu.

Napredak promatranja

Učitelj postavlja pitanja djeci.

Koji su alati potrebni za rad domara zimi? (Metla, lopata, strugač, kanta.)

Što domar radi zimi? (Raščišćava puteve do ulaza u skupine, skuplja smeće.)

Čemu služi posao domara? (Da bi prostor bio čist Dječji vrtić.)

Radna aktivnost

Čišćenje terena od snijega.

Cilj: potaknite vas da pomognete domaru očistiti pločnik i područje

od snijega.

Igre na otvorenom

"U Medvjedovoj šumi".

Cilj: naučite trčati bez sudaranja.

"Zamke".

Cilj: vježbajte brzo trčanje i izmicanje.

Mlađa grupa Zimska prosinačka šetnja br. 5 Promatranje snijega

Cilj: nastaviti upoznavanje s prirodnim fenomenom - snijegom.

Napredak promatranja

Pozovite djecu da tiho hodaju po snijegu i slušaju kako škripi. Možda i jest "ogorčen" Zašto hodamo po njemu, gazimo ga? Ili možda o nečemu priča? Što nam snijeg može reći? Slušajte dječje priče.

Padao snijeg, padao snijeg, a onda sam se umorio...

Kakav si snijeg, snijeg-snijeg, postao na zemlji?

Postao sam topla perjanica za zimske usjeve,

Za stabla jasike - čipkasti ogrtač,

Postao je perjani jastuk za zečiće,

Za djecu - njihova omiljena igra.

Radna aktivnost

Čišćenje staza prekrivenih snijegom.

Cilj: naučiti kako pravilno koristiti lopatu, završiti započeto

Šetnja br. 1 “Gledanje sunca”

Ciljevi:

- nastaviti upoznavati prirodne pojave (sunčano vrijeme ili ne);

- formirati pojmove o znakovima zime.

Napredak promatranja

Veljača je posljednji mjesec zime. Najsnježnije je i s najvećom mećavom. Na Sunčana strana nastaju kapljice.

Pozovite djecu da gledaju sunce. Gdje se ustaje ujutro? Označite koji je danas dan, sunčan ili oblačan? Skriva li se sunce iza oblaka i kako grije? (Sunce sja, ali ne grije.)

Radna aktivnost

Raščistite snijeg, očistite staze.

Ciljevi:

- naučiti raditi zajedno;

- ostvariti zadatak zajedničkim naporima.

Puno snijega, nema mjesta za trčanje.

Na stazi ima i snijega.

Evo vam lopate -

Radit ćemo za sve.

Cilj: naučiti pravila poteza u igri, zahtijevajući iste radnje s jednim zajedničkim objektom.

— Trči do zastave.

Cilj: naučiti izvršavati radnje strogo u skladu s učiteljevim signalom.

Daljinski materijal

Lopate, lopatice, metle, kante, kalupi za snijeg, krpe za spust, crvene i plave zastave.

Šetnja br. 2 “Gledanje sisa”

Cilj: predstaviti sjenicu, njene navike, stanište i karakteristike izgleda.

Napredak promatranja

Učitelj postavlja djeci zagonetku i vodi razgovor.

Pogodi koja ptica

Živahan, žustar, spretan, okretan,

Sjenilo glasno zvoni: “Sjena-Sjena!

Kakav lijep proljetni dan!” (Sjenica.)

Kakva je ovo ptica?

Kako izgleda i koje je boje?

Koje se promjene događaju u životu sisa zimi?

Što jedu sise?

Kako se ljudi brinu za njih?

Kada se slavi Dan sjenica? (U studenom.)

Radna aktivnost

Čišćenje staza od leda i snijega.

Cilj: ojačati vještine rada s lopatom.

Igre na otvorenom

"Snježni vrtuljak".

Cilj: praktična orijentacija u području.

"Zamke s loptom."

Cilj: razvijati koordinaciju pokreta.

Daljinski materijal

Lopate, metle, kalupi za snijeg, krpe za spuštanje.

Šetnja br. 3 “Promatranje taksi minibusa”

Cilj: stvoriti ideju o ulozi minibusa, njegovoj namjeni za ljude.

Napredak promatranja

Učitelj postavlja pitanja djeci.

Koje vrste automobila poznajete?

Čemu služe taksiji?

Koja je razlika minibus od drugih auta?

Radna aktivnost

Izgradnja snježnih nasipa, čišćenje staze do gradilišta.

Cilj: naučiti kako koristiti lopatu, lopaticom snijega na određeno mjesto.

Igre na otvorenom

“Ptica u gnijezdu”, “Pronađi svoju kuću”.

Cilj: naučiti trčati slobodno bez sudaranja, odgovoriti na signal vraćanjem na mjesto.

Daljinski materijal

Lopatice, metle, šalice u boji, kalupi, pečati.

Šetnja br. 4 “Promatranje breza i borova”

Ciljevi:

- proširiti svoje razumijevanje drveća;

- njegovati želju za zaštitom i očuvanjem prirode.

Napredak promatranja

Pregledajte područje, pronađite poznata stabla: breza, bor. Što drveće ima? (Deblo, grane.) Imajte na umu da je bor zelen, a breza nema lišća. Koje drvo ima najviše snijega? (Na boru.)

Opčinjen nevidljivim

Šuma drijema pod bajkom sna.

Kao bijeli šal,

Vezao se bor.

Radna aktivnost

Izgradnja snježne postelje.

Ciljevi:

— nastaviti učiti kako pravilno nositi snijeg za gradnju;

- pomoć drugovima u obavljanju radnih aktivnosti.

Igre na otvorenom

— Na ravnoj stazi.

Ciljevi:

— naučiti hodati na boom;

- skočite, savijajući koljena.

"Trči meni."

Cilj: naučiti trčati bez sudaranja, brzo djelovati na znak učitelja.

Daljinski materijal

Lopate, kante, kalupi za snijeg, krpe za spust.

Šetnja br. 5 "Promatranje ptica koje zimuju"

Ciljevi:

— učvrstiti znanje o zimskim pticama;

- stvoriti ideju o tome kako ptice koje zimuju dobivaju hranu.

Napredak promatranja

Mećava se opet razvedrila,

Skida snježne kape.

Ptica je potpuno smrznuta,

Sjedi skupljenih šapa.

Učitelj postavlja pitanja djeci.

Koje se ptice nazivaju zimovnicama?

Što oni jedu?

Koje ptice koje zimuju znate?

Zašto ptice koje zimuju ne odlete na zimu u toplije krajeve?

Radna aktivnost

Izgradnja ledene staze.

Cilj: naučiti koristiti lopatu, lopati snijeg i napraviti ledenu stazu.

Igre na otvorenom

Cilj: naučiti vas dvoje da se krećete, da međusobno uravnotežujete pokrete, da mijenjate smjer kretanja.

"Lukava lisica".

Ciljevi:

- vježbati trčanje u svim smjerovima;

- razvijati agilnost i brzinu.

Daljinski materijal

Lutke obučene prema sezoni, lopatice.

Šetnja br. 6 “Gledanje vrane”

Ciljevi:

- proširiti svoje razumijevanje ptica koje zimuju, naučiti ih razlikovati izgled;

— njegovati ljubav i poštovanje prema pticama koje zimuju.

Napredak promatranja

Učitelj postavlja djeci zagonetku i traži od njih da odgovore na pitanja.

Sivi šešir,

Prsluk od netkanog materijala,

Kopljasti kaftan,

I hoda bos. (Vrana.)

Kako se zove ova ptica?

Navedite značajke njegovog izgleda.

Što ona jede?

Ima li ona neprijatelja?

Radna aktivnost

Čišćenje staza od snijega i smeća.

Cilj: njegovati marljivost i želju za dovršetkom započetog posla.

Igre na otvorenom

"Kontra crtice."

Cilj: povećati tjelesnu aktivnost tijekom hodanja.

"Pogodi obruč."

Cilj: razvijati točnost, agilnost, izdržljivost.

Daljinski materijal

Lopatice, kante, kalupi, brtve.

Šetnja br. 7. Promatranje "Tragovi stopala u snijegu"

Cilj: naučiti prepoznati tragove: dječje, odrasle, tragove životinja.

Napredak promatranja

Svježe pali snijeg je bijel i pahuljast, na njemu se jasno vide tragovi. Iz njih možete saznati tko je hodao, vozio, doletjele ptice ili trčale životinje. Odredite čije otiske djeca vide i pozovite ih da ostave svoje otiske u snijegu. Usporedite tragove odrasle osobe s tragovima djeteta.

Snijeg je izvezen lijepim bodom,

Kao bijela košulja.

Zovem tatu u dvorište:

Pogledajte uzorak!

Tata obori pogled:

- Evo ti pismo, Denis!

Ptice i životinje pišu:

"Napravi nam, Denis, hranilice."

Razgovarajte o ovoj pjesmi s djecom. Kako je tata saznao tko je napisao pismo Denisu? Zajedno s djecom usipajte hranu u hranilicu.

Radna aktivnost

Pokažite djeci kako izgraditi kuću od snijega za lutku ili životinju.

Ciljevi:

- naučiti usporediti veličinu kuće s veličinom igračke;

- pažljivo i dovoljno duboko da izrežete rupu.

Igre na otvorenom

"Nemoj kasniti".

Cilj: naučiti puzati ravno ili bočno preko klupe.

"Nemoj propustiti loptu."

Ciljevi:

- naučiti dodavanje lopte bez ispuštanja i zaustavljanja;

- njegovati prijateljstvo.

Daljinski materijal

Lopatice, amblemi za igru ​​na otvorenom, vrpce, saonice za lutke, uljane krpe za klizanje nizbrdo, kalupi.

Šetnja br. 8. Promatranje "Ptice zimi"

Ciljevi:

- ojačati želju za brigom o pticama;

— razjasniti znanja o svojim navikama.

Napredak promatranja

Djeca idu u šetnju i odmah idu do hranilice za ptice. Koje su ptice prve doletjele do hranilice? S čime jedu žitarice? (Kljun.) Kako vrište? Recite im da su zimi ptice gladne, da nema mušica ni crva i da su vrlo zahvalne djeci na njihovoj brizi.

Vrabac skače i skače,

Poziva malu djecu:

„Baci mrvice vrapcu,

Pjevat ću ti pjesmu: čik-čik!”

Radna aktivnost

Izgradnja tobogana za lutku.

Ciljevi:

— naučiti kako pravilno napuniti kantu snijegom do određene razine;

- započeti posao privesti kraju.

Igre na otvorenom

"Vrane i mali pas"

Cilj: naučiti brzo djelovati na znak, trčati bez sudaranja.

"Uhvati me".

Cilj: naučiti se snalaziti u prostoru.

Daljinski materijal

Lopate, kante, kalupi za snijeg, lutke obučene po sezoni, saonice za lutke, pečati, javorovi za klizanje nizbrdo.

Šetnja br. 9 "Promatranje vegetacije na mjestu"

Ciljevi:

— razvijati znanje o životu biljaka zimi;

- njegovati brižan odnos prema prirodi.

Napredak promatranja

Skrenuti pozornost djeci na obilje snijega. Nalazi se na zemlji, na drveću, a čini se da je čak i u zraku. Koje drveće raste na mjestu? (Božićno drvce, breza, planinski jasen.) Je li dobro da drveće ima puno snijega na granama? Dobro je jer vas snijeg, poput krznenog kaputa, spašava od jakih mrazova, ali je loše jer je težak i grane se mogu slomiti. Drveće spava zimi.

Drveće zimi nosi vjetar,

I sama hladnoća,

I stari borovi i oštre smreke,

Ustanite kao vojnici

Ususret mećavi.

Radna aktivnost

Čišćenje snijega.

Cilj

Igre na otvorenom

"Pronađi svoju boju."

Cilj: naučiti se kretati u prostoru, razlikovati glavne boje spektra.

"Ptice i pilići."

Cilj: naučite trčati bez sudaranja, brzo pronađite svoje mjesto.

Daljinski materijal

Šetnja br. 10 “Gledanje snijega”

Cilj: stvoriti predodžbu o raznolikosti vodnih uvjeta.

Napredak promatranja

Tijekom snijega pozovite djecu da gledaju snježne pahulje koje padaju na njihovu odjeću. Obratite pažnju na ljepotu snježnih pahulja, na činjenicu da nisu slične jedna drugoj. Ponudite da pronađete najveću pahuljicu, zatim najmanju i ispitajte ih. Pozovite djecu da ispruže ruku i uhvate pahuljicu. Pahulja na mojoj ruci se otopila.

Pozovite djecu da ispruže ruku u rukavici i čim pahuljica sleti, puhnite u nju: neka leti.

Radna aktivnost

Izgradnja kućice za zeku.

Cilj: naučiti čistiti snijeg lopatama na određeno mjesto.

Igre na otvorenom

"Mali bijeli zeko sjedi", "Mraz ima crveni nos."

Cilj: naučiti izvoditi radnje prema uputama odrasle osobe.

Daljinski materijal

Lopate, lopatice, metle, sanjke za lutke, kalupi za snijeg, krpe za klizanje nizbrdo, olovke.

Šetnja br. 11 “Promatranje vjetra”

Cilj: nastaviti razvijati znanje o jednom od znakova zime - mećavi.

Napredak promatranja

Gledajte kako vjetar podiže snijeg s tla. Objasnite djeci da je ovo mećava.

Skrenite im pozornost na činjenicu da vjetar nosi snijeg s jednog mjesta na gradilištu na drugo.

Radna aktivnost

Čišćenje područja od snijega.

Cilj: poboljšati radne vještine.

Igre na otvorenom

"Konji."

Cilj: razvijati brzinu i izdržljivost.

"Jaši do cilja."

Cilj: razvijati oko i točnost.

Daljinski materijal

Lopate, lopatice, metle, kante, kalupi za snijeg, muljne krpe za spust, šalice u boji, amblemi ptica.

Šetnja br. 12 “Promatranje neba”

Cilj: stvoriti ideju o nebu.

Napredak promatranja

Pozovite djecu da promatraju oblake, podsjećajući ih da su oblaci načinjeni od kapljica vode. Jesu li oblaci uvijek isti? Kako se oblaci po sunčanom vremenu razlikuju od oblaka prije snijega? Kreću li se oblaci brzo ili sporo? Pozovite sve da odaberu oblak koji im se sviđa i prate gdje pluta.

Oblaci, konji bijeli krili,

Oblaci, kamo hrliš ne osvrćući se?

Molim te ne gledaj me s visoka,

I voze nas po nebu, oblaci.

Radna aktivnost

Čišćenje snijega.

Cilj: naučiti raditi zajedno, postići ciljeve zajedničkim naporima.

Igre na otvorenom

"Zamke".

Cilj: vježbati trčanje u različitim smjerovima.

"Pogodi obruč."

Cilj: razviti sposobnost bacanja u horizontalnu metu, na udaljenost od najmanje 5 - 9 m.

Daljinski materijal

Lopate, lopatice, metle, kante, kalupi za snijeg, muljne krpe za spust, šalice u boji, amblemi ptica.

Ana Popeka
Kartoteka zimskih šetnji u drugoj juniorskoj skupini

Gledanje snijega. Cilj: formulirati o raznolikosti vodnih uvjeta. Napredak promatranja: Tijekom snijega, pozovite djecu da gledaju snježne pahulje koje padaju na njihovu odjeću. Obratite pažnju na ljepotu snježnih pahulja, da nisu slične jedna drugoj. Ponudite pronaći najveće i najmanje i razmotrite ih. Pozovite djecu da ispruže ruku i uhvate pahuljicu.

Igra na otvorenom: "Nemoj prekoračiti crtu"Didaktička igra: "Tko može navesti više akcija"Cilj: proširite svoj vokabular odabirom glagola. : bacanje snježnih gruda u daljinu. Raditi: lopatama snijeg, čišćenje staza. Cilj

Gledajući vjetar. Cilj: nastaviti razvijati znanje o jednom od znakova zime - mećavi. Napredak promatranja: gledajte kako vjetar diže snijeg sa zemlje. Objasnite djeci da je ovo mećava. Obratite pažnju na činjenicu da vjetar nosi snijeg s jednog mjesta na gradilištu na drugo.

Igra na otvorenom: "Zeka"Didaktička igra: "Kakav vjetar?"Cilj: proširite svoj vokabular. Samostalni rad na tjelesnom odgoju: skok u dalj iz mjesta. Raditi: briga za sobne biljke. Cilj: naučiti brinuti se o biljkama i uživati ​​u dobivenim rezultatima.

Promatranje neba. Cilj:formirati ideje o nebu. Napredak promatranja: Pozovite djecu da promatraju oblake, podsjećajući ih da su oblaci načinjeni od kapljica vode. Jesu li oblaci uvijek isti? Kako se oblaci po sunčanom vremenu razlikuju od oblaka prije snijega? Kreću li se oblaci brzo ili sporo? Pozovite svako dijete da odabere oblak koji mu se sviđa i slijedi gdje pluta.

Igra na otvorenom: "Vlak"Didaktička igra: "Mrlje".Cilj: razvijati maštu, vizualne vještine, govor, percepciju boja. Raditi: očistite staze od snijega. Cilj: naučiti koristiti lopatu, razvijati motoričku aktivnost, njegovati marljiv rad, želju za dovršetkom započetog posla.

Promatranje vremena. Cilj: naučiti uočavati promjene u prirodi. Napredak promatranja: razgovor o problemima. Što se promijenilo u prirodi? Čime je zemlja prekrivena? Što leži na granama drveća? Što drveće radi zimi?

Igra na otvorenom: "Kroz potok".

Didaktička igra: "Dodaj pismo."Cilj: aktivirati oblike izražavanja zahtjeva u govoru djece, razvijati slušnu percepciju i pažnju. Samostalni rad na tjelesnom odgoju: razvoj pokreta. Cilj: vježbajte skakanje na dvije noge krećući se naprijed na udaljenosti od 2-3 metra. Raditi: čišćenje prostora od snijega. Cilj: njegujte želju za zajedničkim poboljšanjem svoje stranice.

Uočavanje promjena u prostoru vrtića. Cilj: naučiti promatrati promjene oko nas. Napredak promatranja: pogledajte koliko snijega ima na mjestu. Ljudi kažu: “Što više snijega zimi, to je bolja žetva u jesen”. Ljudi, zašto čistimo staze od snijega i stavljamo ga u cvjetne gredice i ispod drveća? Snježni pokrivač za tlo. Zašto smo objesili hranilice na mjesto? Doći će proljeće i ptice će, u znak zahvalnosti što smo ih hranili zimi, pojesti štetočine na našem mjestu.

Igra na otvorenom: "Zeka"Didaktička igra: “Nazovi to jednom riječju”CiljSamostalni rad na tjelesnom odgoju: "Bijele pahulje.".RaditiCilj

Gledanje snijega. Cilj: nastaviti formirati dječje razumijevanje svojstava snijega (Bijelo, hladno, mokro).Napredak promatranja:razgovor o problemima: Koje su boje pahulje? Tko ima bundu? (jakna) ova boja? Pogledajte koje je boje zima? Kakav je osjećaj snijega? Što se od toga može napraviti? Zašto se snijeg topi na dlanu?

Igra na otvorenom: "Zeka"Didaktička igra: "Godišnja doba"Cilj: razvijati govor, pažnju, logiku, razmišljanje. Samostalni rad na tjelesnom odgoju: "Bijele pahulje.".Cilj: naučiti izvoditi radnje prema uputama odrasle osobe. Raditi: izgradnja zgrada od snijega. Cilj: naučiti raščišćavati snijeg lopatom na određeno mjesto.

Promatranje oblaka. Cilj: proširiti ideje o nebu i njegovom utjecaju na život našeg planeta; razvijati percepciju ljepote i raznolikosti nebeske sfere. Napredak promatranja: Svaki dan sunce zagrijava vodu u morima i rijekama, sitne kapljice vode dižu se u zrak i spajaju - nastaju oblaci. Kada kapljice vode u oblacima postanu preteške, padaju na tlo kao kiša.

Igra na otvorenom: "Pronađi zastavu"

Didaktička igra: "Kada se to događa?"Cilj: učvrstiti znanje djece o godišnjim dobima, njihovim karakterističnim osobinama. Samostalni rad na tjelesnom odgoju: skakanje na jednoj nozi, naizmjenično. Raditi: čišćenje u kutku prirode. Cilj: naučiti održavati čistoću i red skupina, njegovati marljivost, želju za dovršetkom započetog posla.

Zašto dolazi do izmjene dana i noći? Cilj: dati ideju o tome kako dolazi do izmjene dana i noći. Napredak promatranja: Što mislite zašto dolazi do promjene dana i noći? Sunce daje svjetlost Zemlji i danju i noću. Zemlja se vrti kao vrh u svemiru sa velika brzina. Jedna revolucija se dogodi u 24 sata. Tijekom rotacije, na strani koja nije okrenuta Suncu je noć, a na drugoj strani je dan.

Igra na otvorenom: "Uhvatiti loptu"

Didaktička igra: "Kada se dogodi"Cilj: razvijati koherentan govor, pažnju, snalažljivost. Samostalni rad na tjelesnom odgoju: "Skakanje na jednoj nozi s izmjenom".Cilj: razvijati spretnost, izdržljivost, koordinaciju pokreta. izdržljivost. Raditi: Posipanje pijeska na skliskim stazama. Cilj: njegovati brižan odnos prema prijateljima i odraslima.

Gledanje sise. Cilj: predstaviti sjenicu, njene navike, stanište i karakteristike izgleda. Napredak promatranja:voditi razgovor o pitanjima: Kakva je ovo ptica? Kako izgleda i koje je boje? Koje se promjene događaju u životu sisa zimi? Što jede sinica? Kako se ljudi brinu o njima?.

Igra na otvorenom: "Uhvatiti loptu"

Didaktička igra: "Tko će sljedeći baciti grudvu snijega?"Cilj: učvrstiti znanje o primarnim bojama, kvantitativnim odnosima, "koliko - toliko", aktivirati dječji govor. Samostalni rad na tjelesnom odgoju: Napravimo snijeg. CiljRaditi: kidanje snijega lopatama, čišćenje staza. Cilj: naučiti raditi zajedno, postići ciljeve zajedničkim naporima. Cilj: razvijati motoričku aktivnost.

Promatranje ptica koje zimuju. Cilj: učvrstiti znanje o zimskim pticama, stvoriti ideju o tome kako zimujuće ptice dobivaju hranu. Napredak promatranja:voditi razgovor o pitanjima: Koje se ptice nazivaju zimovnicama? Što oni jedu? Koje ptice koje zimuju znate? Zašto ptice koje zimuju ne odlete u toplije krajeve na zimu?

Igra na otvorenom: "Gdje zvoni"Didaktička igra: "Što je prvo, što je sljedeće"Cilj: učvrstiti znanje djece o godišnjim dobima. Samostalni rad na tjelesnom odgoju: “Tko će izvesti najmanji broj skokova?”.Cilj: naučiti skakati divovskim koracima, započeti igru ​​na znak učitelja. Raditi: čišćenje prostora od snijega. Cilj: naučiti koristiti lopatice, razvijati motoričku aktivnost, njegovati naporan rad.

Promatranje vrane.

Cilj: proširiti ideje o zimskim pticama, naučiti ih razlikovati po izgledu, njegovati ljubav i poštovanje prema zimskim pticama. Napredak promatranja:voditi razgovor o pitanjima: Kako se zove ova ptica? Navedite značajke njegovog izgleda. Što ona jede? Ima li ona neprijatelja?

Igra na otvorenom: "Ptice u gnijezdima"

Didaktička igra: “Čiji tragovi?”CiljSamostalni rad na tjelesnom odgoju: "Točno slijedite tragove.".Cilj:razviti koordinaciju radničkog pokreta: kidanje snijega, čišćenje staza. Cilj: naučiti koristiti lopatu, razvijati motoričku aktivnost, njegovati marljiv rad, želju za dovršetkom započetog posla.

Promatranje "Ptice zimi".Cilj: ojačati želju za brigom o pticama, razjasniti znanje o njihovim navikama. Napredak promatranja: djeca izlaze na hodati i odmah otići do hranilice za ptice. Koje su ptice prve doletjele do hranilice? S čime jedu žitarice? (Kljun). Kako vrište? Recite im da su zimi ptice gladne, da nema mušica ni crva i da su vrlo zahvalne djeci na brizi.

Igra na otvorenom: "Kroz potok".

Didaktička igra: Cilj:: "Bacanje grudve".CiljRaditiCilj: naučiti kako se koristiti lopatama prilikom čišćenja snijega.

Gledanje vrapca. Cilj: produbiti znanje o životu ptica u zimsko razdoblje; razviti sposobnost i želju da im se pomogne. Napredak promatranja: Ptičja gnijezda su prazna, Ptići su na jug odletjeli. Ispao je najhrabriji od svih. Naš dvorišni vrabac. Nije se bojao hladnoće, ostao je kod nas zimovati. Gdje živi vrabac? Gdje traži hranu? Trebamo li pomoći pticama? Zašto? Čime ćemo ih hraniti?

Igra na otvorenom: "Majmuni"

Didaktička igra: “Čiji tragovi?”Cilj: tvorba posvojnih pridjeva. Samostalni rad na tjelesnom odgoju: "Točno slijedite tragove.".Cilj: razvijati koordinaciju pokreta. Raditi: hranjenje ptica. Cilj: poticati djecu na samostalno obavljanje osnovnih zadataka i njegovati želju za brigom o životinjama.

Svrha promatranja golubova: nastaviti promatrati ptice, njihove navike, usporediti vrapca i goluba, razvijati sposobnosti promatranja, govor, njegovati znatiželju Napredak zapažanja: Učiteljica govori djeci da trebaju uzeti kruh kako bi nahranili golubove. Dolaskom na mjesto, prvo ih pogledajte, pitajte ima li puno golubova? Gledajte kako golubovi kljucaju. Obratite pažnju djeci da golubovi imaju oči - vide hranu kada im se sipa, imaju kljun - kljucaju mrvice.

Igra na otvorenom: "Kroz potok".

Didaktička igra: "Tko može navesti više akcija"Cilj:proširiti rječnik odabirom glagola Individualni rad na tjelesnom odgoju: "Bacanje grudve".Cilj: razvijati točnost, oko. Raditi: izrada snježnih nasipa, čišćenje staze do gradilišta.

Književnost:

1Kravčenko I. V « Šetnje u vrtiću» Moskva 2009.

2Gunova M "Igre za djecu na hodati» . Predškolski odgoj 1982, br.10.

3Vinogradova N, F “Djeca, odrasli i svijet oko nas” M!993.

4 K. Ryzhova “Narodne igre na otvorenom” Predškolski odgoj. 1991. br. 6.

Hodaj 1

Promatranje snježnih padalina

Ciljevi:

Predstavite svojstva snijega

Razvijati zapažanje i estetsku percepciju

Napredak promatranja:

Obratite pažnju djeci na snijeg koji pada: „Gledajte, djeco, kako snijeg pada, kako tiho pada na zemlju. Gdje još pada? Ponudite se da ispružite ruke i gledate kako snijeg pada na njih. Obratite pažnju na ljepotu snježnih pahulja, na činjenicu da nisu slične jedna drugoj. Ponudite pronaći najljepšu pahuljicu - veliku i malu. Što se događa s pahuljom snijega kada vam padne u ruke?

U siječnju, u siječnju

U dvorištu ima puno snijega.

Zvijezda se zavrtjela

Malo je u zraku

Sjela je i rastopila se na moj dlan.

Radna aktivnost

Cilj:

Naučite čistiti snijeg lopatama na određeno mjesto

Poticati naporan rad

Cilj:

Razviti slušnu pažnju, motoričku aktivnost F

Napredak igre:

Učiteljica: "Snijeg, snijeg se vrti, cijela ulica je bijela!" - djeca se vrte.

"Svi smo se okupili u krugu, vrteći se kao gruda snijega" - djeca prilaze učitelju.

„Pahuljice i bijeli pahuljci otišli su u krevet“ - djeca čuče

“Zapuhao je hladan vjetar, pahulje su se raspršile.” - djeca se razbježe po igralištu.

Cilj:

Vježbajte hodanje po ravnoj stazi dok gazite preko predmeta

Razvijte osjećaj za ravnotežu

Materijal: špatule, kocke 5 kom.

hodati 2

Gledanje vrane

Ciljevi:

Proširite svoje razumijevanje ptica koje zimuju,

Naučite primijetiti kako se ptice kreću.

Naučite rješavati zagonetke

Razvijati vještine promatranja

Njegujte ljubav i poštovanje prema pticama koje zimuju.

Napredak promatranja:

Skrenite pozornost djece na boju vrane. Tijelo je prekriveno perjem, tako da im nije hladno. Ptice lete, mašući krilima. Vrana je veća od vrapca. Ptice lete do hranilice ako se na njih sipa zrnje.

Kar-kar-kar! - viče varalica.

Kakav spretan lopov!

Sve sjajne stvari

Ova ptica to voli!

A ona vam je svima poznata,

Koje je njeno ime?...

(Vrana)

Radna aktivnost

Čišćenje staza od snijega i smeća.

Cilj:

Naučite koristiti lopatice

Razviti tjelesnu aktivnost

Kultivirajte naporan rad i želju da završite započeto.

Igra na otvorenom "Vrana i pas"

Cilj:

Naučite se kretati bez ometanja jedno drugoga

Razvijati sposobnost izgovora onomatopeje

Napredak igre.

Odgajatelj:

« U blizini zelenog božićnog drvca

Vrane skaču i grakću:

Kar! Kar, Kar” - djeca skaču i ispuštaju onomatopejske zvukove.

“Tada je pas dotrčao

I gavran je sve rastjerao:

Ajme! Ajme! Au! - djeca bježe u različitim smjerovima.

Individualni rad: bacanje.

Cilj:

Vježbajte bacanje na daljinu desnom i lijevom rukom

Razvijte svoje oko

Razvijte želju za vježbanjem

Materijali: lopate, vreća za smeće, maska ​​psa, vreća pijeska

hodati 3

Gledanje leda

Cilj:

Nastavite upoznavati djecu sa svojstvima vode

Stvorite ideju da je led sklizak i da možete pasti

Razvijati zapažanje, pamćenje, govor

Gajite znatiželju

Napredak promatranja:

Voda se smrzava na hladnoći. Voda se može zamrznuti u kalupu. Unesete li led u sobu, on će se otopiti i ponovno postati voda. Led je proziran.

Zima, zima, ulice su bijele!

I lokve su se okrenule

U prozirnom staklu!

Radna aktivnost

Nagrabljajte snijeg do korijena drveća

Ciljevi:

Razviti tjelesnu aktivnost

Ciljevi:

Naviknite se slobodno hodati u koloni jedan po jedan

Razvijati osjećaj za ravnotežu, orijentaciju u prostoru, koordinaciju pokreta ruku i nogu

Njegujte pozitivne odnose

Napredak:

Na ravnoj stazi

Po kamenčićima, po kamenčićima...

Individualni rad: skokovi s napredovanjem

Cilj:

Vježbajte skakanje naprijed

Razviti tjelesnu aktivnost

Materijali: kalupi, voda, grablje, lopatice

hodati 4

Gledanje golubova

Ciljevi:

Nastaviti promatrati ptice, njihove navike, usporediti vrapca i goluba

Razvijati sposobnosti zapažanja i govora

Gajite znatiželju

Napredak promatranja

Prije šetnje učiteljica govori djeci da trebaju uzeti kruh kako bi nahranili golubove. Kada stignete na mjesto, prvo ih pogledajte, pitajte ima li mnogo golubova? Gledajte kako golubovi kljucaju. Obratite pažnju djeci da golubovi imaju oči - vide hranu kada im se sipa, imaju kljun - kljucaju mrvice, imaju noge - hodaju, imaju rep i krila - lete. Golubovi dolaze u različitim bojama i veličinama. Golubovi se ponekad nazivaju "Sisars".

Radna aktivnost

Ciljevi:

Razviti fine motorike

Poticati želju za sudjelovanjem u brizi za ptice;

Igra na otvorenom

„Ptice, jedna! Ptice, dvije!

Ciljevi:

Vježbajte djecu u skakanju

Upoznajte navike ptica

Vježbajte brojanje

Potez

Ptice, jedna! (stavi jednu nogu naprijed)

Dvije ptice! (ispružite drugu nogu)

Skok-skok-skok (skakanje)

Ptice, jedna! (podići krilo)

Ptice, dvije! (podignite drugu)

pljesak! pljesak! pljesak!

Ptice, jedna! (zatvori jedno oko)

Ptice, dvije! (zatvori drugu)

Ptice su odletjele (trče, mašu krilima, cvrkuću)

Cilj:

Vježbajte hvatanje lopte

Razvijte svoje oko

Materijali: kruh, kutija za hranu, lopta

Hodaj 5

Gledanje psa

Cilj:

Fiksirajte psu ideju: izgled, pokreti, zvukovi, navike P

Vježbajte izgovor onomatopeje K

Budite oprezni s nepoznatim psima

Napredak promatranja

Gledajte kako se psi sunčaju u blizini zgrada, razjasnite strukturu, zapamtite što jedu.

Danas sam izašao iz kuće

Pahuljasti snijeg leži posvuda uokolo.

Gledam – prilazi mi prijatelj

trči kroz snijeg bos.

Ostani još malo sa mnom!-

Ali nisam ga mogao zaustaviti.

“Vau! Vau!” reče poznanik strogo,

Mahnuo je repom i pobjegao.

Radna aktivnost

Ciljevi:

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati naporan rad

Igra na otvorenom "Shaggy Dog".

Cilj:

Naučiti se kretati u skladu s tekstom, brzo promijeniti smjer kretanja F

Razvijati slušnu pažnju i brzinu

Napredak: Jedno dijete je odabrano kao pas, ono sjedi s druge strane igrališta. Djeca mu prilaze, a učiteljica izgovara riječi:

Ovdje leži čupavi pas,

S nosom zabijenim u šape,

Tiho, tiho leži,

Ili drijema ili spava.

Idemo do njega i probudimo ga

I da vidimo: “Što će se dogoditi?”

Nakon posljednjih riječi djeca pobjegnu, a pas ih uhvati.

Individualni rad:

Didaktička igra "Kućni ljubimci"

Cilj:

Formirajte ideje o kućnim ljubimcima i dobrobitima koje oni donose ljudima

vježbati izgovaranje onomatopeja

Razviti pamćenje, govor

Formirajte ideje o prave načine interakcije sa životinjama

Materijali: kante, lopate, maska ​​psa

Hodaj 6

Gledanje mačke

Cilj:

Učvrstiti razumijevanje djece o karakterističnim značajkama mačke

Razvijati vještine promatranja

Njegujte poštovanje prema životinjama

Napredak promatranja:

Meke šape,

I na šapama ima ogrebotina.

Skrenite pozornost djece na budne uši mačke - ona može pokupiti bilo kakvo šuškanje. Mačka ima velike oči koje dobro vide u mraku. Ona osjeća da li je hrana hladna ili vruća. Mačka ima mekane jastučiće na šapama. Može se prišuljati tiho, nečujno. Pokažite djeci kako se mačka penje na ogradu i pušta kandže na drvo.

Vrata su se tiho otvorila,

I uđe brkata zvijer.

Sjela sam kraj peći, slatko zaškiljila očima,

I umio se svojom sivom šapom.

Čuvaj se trke miševa,

Mačak je otišao u lov.

Radna aktivnost: krčenje staza

Cilj:

Naučite koristiti lopatice

Razviti tjelesnu aktivnost

Igra na otvorenom: "Mačka i miš"

Cilj:

Naučite trčati bez sudara

Razvijati samokontrolu i orijentaciju u prostoru.

Njegujte brižan odnos prema vršnjacima

Postupak: djeca sjede s jedne strane igrališta - to su miševi u kunama. Na suprotnoj strani učitelj je mačka. Mačka zaspi, a miševi se razbježe po sobi. Ali onda se mačka probudi, počne mijaukati i hvatati miševe. Djeca trče na svoja mjesta.

Individualni rad: bacanje vreća

Cilj:

Vježbajte bacanje na daljinu desnom i lijevom rukom

Razvijati sposobnost održavanja stabilnog položaja tijela

Njegujte želju za vježbanjem dok hodate

Materijali: lopate, maska ​​mačke, vreće pijeska

Hodaj 7

Gledanje neba

Ciljevi:

Nastaviti upoznavanje s raznim prirodnim fenomenima;

Naučite razlikovati vrijeme povezujući ga sa stanjem neba

Obogatite svoj rječnik imenicama (jasno,
oblačno, oblačno, oblaci, oblaci)

Napredak promatranja

Pozovite djecu da pogledaju u nebo i zapažaju kakvo je. (Vedro, plavo.) To znači da je vrijeme vedro i sunčano. Zimi nebo može biti plavo, plavo, sivo. Vani je ujutro mrak, a rano navečer pada mrak.

Radna aktivnost

Izgradnja zgrada od snijega.

Cilj:

Naučite čistiti snijeg lopatama na određeno mjesto

Naučiti raditi zajedno, postići ciljeve zajedničkim naporima C

Razviti motoričku aktivnost F

Poticati naporan rad

Igra na otvorenom "Uhvati me"

Ciljevi:

Razviti agilnost

Samostalni rad: razvoj kretanja

Cilj:

Vježbajte hvatanje lopte

Razvijte svoje oko

Poticati izražajne pokrete i želju za igrom s djecom

Materijali: oštrice, lopta

Hodaj 8

Gledajući vjetar

Ciljevi:

Formirajte ideju da je vjetar zimi hladan

Naučite detektirati prisutnost vjetra

Obogatiti vokabular (meko, bodljikavo, hladno, toplo)

Napredak promatranja

Gledajte krošnje drveća. Ako se drveće njiše, znači da ima vjetra. Pitajte jesu li dječja lica hladna, osjećaju li vjetar. Kad je vjetar jak, osjeća se bockavo, a obrazi vam se jako ohlade. Tada je vani obično hladno. Gledajte kako vjetar diže snijeg.

Gdje povjetarac ostaje noću?

Na račvanju tri ceste

Na visokom boru,

Često padam u san.

I ne miču se

Ni vlat trave, ni list -

Boje se da vas ne probude.

Uspavani povjetarac.

Ciljevi:

Razviti tjelesnu aktivnost

Igra na otvorenom: "Snijeg se vrti"

Cilj:

Naučite povezati svoje postupke s postupcima sudionika u igri C

Razviti slušnu pozornost i motoričku aktivnost

Razvijte želju za igranjem igara na otvorenom

Samostalni rad: didaktička igra

"Toplo hladno"

Cilj:

Formirajte ideju da je snijeg hladan, a voda u slavini topla

Aktiviraj rječnik

Pamćenje, razmišljanje

Gajite znatiželju

Materijal: vreća za smeće

Hodaj 9

Gledanje sunca

Ciljevi:

Nastaviti upoznavanje s prirodnim fenomenima; pokazuju da sunce sja u svim godišnjim dobima

Formirati ideju da ne treba gledati u sunce B

Razviti kognitivni interes

Njegujte želju za komunikacijom s učiteljem

Napredak promatranja

Sunce sja, što znači da je sunčan dan. Snijeg se lijepo sjaji na suncu. Sunce ne sija – oblačno je. Sunce sja, ali vani je mraz. Zimi sunce sja, ali ne grije. Mraz peče u nos i uši.

Gdje si zapravo, sunce?

Potpuno smo otupjeli.

Bez tebe voda se zaledila

Bez tebe, tlo je smrznuto.

Izađi uskoro, sunašce.

Mazi i grije!

Radna aktivnost

Ciljevi:

Naučite kako pravilno napuniti kantu snijegom do određene razine;

završi što si započeo

Naučite raditi zajedno i ne ometati jedni druge

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati naporan rad

Igra na otvorenom

Cilj:

Vježbajte bacanje

Razvijte snagu ruku

Razvijte želju za vježbanjem

Ciljevi:

Materijali: kante, lopate, vreće s pijeskom

Hodaj 10

Promatranje breze

Ciljevi:

Razviti znanje o karakteristikama breze, po kojima se može razlikovati od ostalih stabala;

Razvijati estetsku percepciju

Poticati želju za zaštitom i očuvanjem prirode.

Pod mojim prozorom bijela breza

Prekriven snijegom, poput srebra

Napredak promatranja

Dovedite djecu do breze.

Divite se stablu breze sa svojom djecom. Pregledajte njegovo deblo. (Bijelo, s crnim prugama - izgleda kao sarafan).

Radna aktivnost: lopatanje snijega do debla breze

Ciljevi:

Naučite koristiti grablje i lopaticu

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati želju za sudjelovanjem u brizi o biljkama i usaditi brižan odnos prema prirodi.

Igra na otvorenom "Djed Mraz"

Ciljevi:

Naučiti izvoditi karakteristične pokrete

Razviti trčanje i brzinu

Njegujte brižan odnos prema vršnjacima

Potez

Ja sam Frost, Crveni Nos

Obrastao bradom.

Tražim životinje u šumi.

Izađi brzo!

Izađite zečići!

Djeca skaču.

Ja ću ga zamrznuti! (pobjeći)

Zatim učitelj imenuje različite životinje, a djeca oponašaju pokrete

Ciljevi:

Ojačajte svoje vještine penjanja

Razviti tjelesnu aktivnost

Šetnja 11

Promatranje bukova i sinica.

Ciljevi:

Dajte ideju o bullfinches i sise

Razvijati sposobnost prepoznavanja ptica po izgledu

Naučite primijetiti kako se ptice kreću

Razvijati vještine promatranja

Leteći sa žutim grudima

Kakva je ovo ptica

Kako je njezin izgled elegantan

Zove se tit

Napredak promatranja:

Gledajte kako ptice kljucaju bobice na drveću, kako lete i mašu krilima tijekom leta. Usporedi snekiru i sjenicu: snekir ima crvene grudi, a sjenica žute grudi

Radna aktivnost:

Priprema hrane za ptice zajedno s učiteljem.

Ciljevi:

Naučite djecu, uz pomoć odraslih, hraniti ptice.

Razvijati fine motoričke sposobnosti

Potaknite želju za sudjelovanjem u brizi o pticama C

Igra na otvorenom "Ptice u gnijezdima"

Ciljevi:

Naučite trčati bez sudara

Razvijati pamćenje, pažnju, brzinu pokreta, orijentaciju u prostoru

Njegujte brižan odnos prema vršnjacima

Potez

Nacrtajte nekoliko krugova na tlu - to su gnijezda.
Odrasla osoba izgovara riječi:
Ovdje su ptice letjele, male ptice.
Svi su letjeli, svi su letjeli - mahali krilima.
Sjeli su na stazu i pojeli zrna.
Kluk-kluk-kluk-kluk, kako volim žitarice.
Očistimo perje da bude čistije.
Ovako, ovako, da budu čistiji!
Skačemo po granama da djeca ojačaju.
Skok-skok, skok-skok, skačemo po granama.

Na znak: "Letite kući svojim gnijezdima!" djeca se vraćaju u svoja "gnijezda"

Samostalni rad: hodanje kroz predmete.

Cilj:

Vježbajte hodanje po ravnoj stazi dok gazite preko predmeta

Razvijte osjećaj za ravnotežu

Njegujte želju za vježbanjem dok hodate

Šetnja 12

Vrabac gleda

Ciljevi:

Dajte ideju o vrapcu P

Naučite uočiti ponašanje ptica zimi

Razvijati vještine promatranja

Razvijte želju za brigom o pticama

Napredak promatranja:

Promatrajte kako su se vrapci koji su sjedili na granama namrštili jer je bilo hladno. Zimi su ptice gladne. Moramo pomoći pticama da ih nahrane mrvicama kruha. Kako vrapci kljucaju mrvice – kljunom. Kako se vrapci kreću - skaču ili lete. Vrapci su slični bujicama i sjenicama, ali su potpuno sivi.

Vrabac brzo skače,

Mala siva ptica.

Njuškanje po dvorištu

Skuplja mrvice.

Radna aktivnost:

Priprema hrane za ptice zajedno s učiteljem.

Ciljevi:

Naučite djecu, uz pomoć odraslih, hraniti ptice.

Razvijati fine motoričke sposobnosti

Potaknite želju za sudjelovanjem u brizi o pticama

Individualni rad: penjanje preko snježnog nasipa

Ciljevi:

Ojačajte svoje vještine penjanja

Razviti tjelesnu aktivnost

Razvijte želju za vježbanjem

Igra na otvorenom "Vrapci i auto"

Cilj.

Naučiti djecu da trče u različitim smjerovima bez sudaranja, da se počnu kretati i mijenjaju ga na znak učitelja, da pronađu svoje mjesto

Razviti brzinu i pažnju

Njegujte brižan odnos prema vršnjacima

Potez

Djeca sjede na stolicama ili klupama s jedne strane igrališta ili sobe. Ovo su vrapci u gnijezdima. Nastavnik stoji na suprotnoj strani. Prikazuje automobil. Nakon učiteljevih riječi "Letimo, vrapci, na stazu", djeca ustaju sa svojih stolica, trče oko igrališta, mašući krilatim ručicama.

Na učiteljev znak: "Automobil kreće, letite, vrapčići, u svoja gnijezda!" auto napušta garažu, vrapci lete u gnijezda (sjedaju na stolice). Auto se vraća u garažu.

Šetnja 13

Promatranje bora

Ciljevi:

Stvoriti predodžbu o karakteristikama bora po kojima se može razlikovati od ostalog drveća

Razvijati vještine promatranja

Odgajati poštovanje prema prirodi
Napredak promatranja

Na mjestu, učiteljica poziva djecu da pronađu stablo nakon slušanja pjesme.

Uvijek je možete pronaći u šumi

Ići ćete u šetnju i srest ćete se.

Stoji bodljikavo kao jež

Zimi u ljetnoj haljini.

Odvedite djecu u bor. Skrenite im pozornost na karakteristike. (Umjesto lišća su iglice, uvijek zelene; grane su pri dnu duge, a pri vrhu kratke.) Zimi je samo bor zelen drvo.

Radna aktivnost: lopatom odgrnuti snijeg po deblu bora

Ciljevi:

Naučite koristiti grablje i lopaticu

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati želju za sudjelovanjem u brizi o biljkama i usaditi brižan odnos prema prirodi.

Cilj:

Razvijte želju za igrom s učiteljem

Igra na otvorenom "Na božićnom drvcu"

Ciljevi:

Naučiti oponašati karakteristične pokrete životinja

Poboljšati motoričke sposobnosti

Razviti pažnju i motoričku aktivnost

Razvijte emocionalni odgovor na igru, želju za ponovnom igrom

Potez

Hajde, božićno drvce, zasvijetli, svjetlucaj!

Pozvali smo goste. Zabavite se s nama.

Stazama, kroz snijeg, kroz šumske travnjake

Dugouhi zeko je u galopu došao na naš odmor. (skakanje)

A iza njega, svi, gledajte, postoji crvena lisica.

I lisica je htjela

Zabavi se s nama (trči tiho)

Nespretni medo gega se,

Na dar nosi med i veliku šišarku (gegaju se)

Šetnja14

Gledanje zimskog drveća.

Ciljevi:

Proširite svoje razumijevanje drveća zimsko vrijeme godine,

Naučite se diviti ljepoti svoje rodne prirode

Razvijati zapažanje i estetsku percepciju

Poticati želju za brigom o prirodnim objektima i njihovim poštivanjem.

Napredak promatranja

Spavaju javori, spavaju breze,
Ne šušte na vjetru.
Sanjaju o hladnoj zimi
Ljetna buka zelenog lišća.
Sanjam daleku munju,
I sanjam veselu kišu

Divite se snijegom prekrivenim stablima i privucite pozornost djece na ljepotu krajolika. Saznajte koja je boja tipična za zimsko drvce. Ako sunce sja, snijeg na drveću svjetluca.

Objasnite djeci da su za mraznih dana grane grmlja i drveća vrlo krhke i lako se lome, pa ih treba čuvati, ne lomiti, ne udarati lopaticom po deblu ili gaziti saonicama.

Radna aktivnost: lopatom čistiti snijeg do debla

Ciljevi:

Naučite koristiti grablje i lopaticu

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati želju za sudjelovanjem u brizi o biljkama i usaditi brižan odnos prema prirodi.

Samostalni rad: skokovi na dvije noge s napredovanjem

Ciljevi:

Naučite skakati na dvije noge dok se krećete naprijed

Razviti tjelesnu aktivnost

Njegujte pozitivan stav prema vježbanju

Igra na otvorenom "Pronađi svoje drvo."

Ciljevi:

Naučiti djecu da lako trče bez sudaranja jedno s drugim;

Postupite brzo prema znaku učitelja.

Dodijelite imena stablima

Razvijati prostornu orijentaciju, pažnju, brzinu

Šetnja 15

Promatranje oblaka

Ciljevi:

Upoznati razne prirodne pojave;

Razvijati maštu

Gajite znatiželju

Napredak promatranja

Koje su boje oblaci? Gledajte ih kako plivaju. Kako oni izgledaju?

Umjetnička riječ:

Bijelo-bijelo, svjetlo-svjetlo

Oblaci plutaju dubokim nebom.

Pred njima daleke zemlje čekaju,

Put im neće biti lak.

Radna aktivnost

Ciljevi:

Naučite kako pravilno napuniti kantu snijegom do određene razine;

završi što si započeo

Naučite raditi zajedno i ne ometati jedni druge

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati naporan rad

Igra na otvorenom

Cilj:

Vježbajte bacanje

Razvijte snagu ruku

Razvijte želju za vježbanjem

Samostalni rad: skokovi na dvije noge s napredovanjem

Ciljevi:

Naučite skakati na dvije noge dok se krećete naprijed

Razviti tjelesnu aktivnost

Njegujte pozitivan stav prema vježbanju

Šetnja 16

Upoznavanje s pješačkom stazom – nogostupom

Ciljevi:

Razviti znanje o pravilima ponašanja na ulici

Razvijati pažnju i vještine orijentacije u prostoru

Njegujte oprez

Napredak promatranja

Pozovite djecu u šetnju vrtićem. Objasnite im da od sada postaju pješaci i da se moraju strogo pridržavati pravila promet: kretati se samo duž pješačka staza(pločnik), ne žurite, budite pažljivi, čvrsto se držite za ruke, ne vičite, pažljivo slušajte učitelja.

Oprezno na ulici, djeco!

Čvrsto zapamtite ova pravila!

Uvijek zapamtite ova pravila

Da vam se ne dogodi kakva nevolja.

Radna aktivnost

Izgradnja zgrada od snijega.

Cilj:

Naučite čistiti snijeg lopatama na određeno mjesto T

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati naporan rad

Igra na otvorenom: "Stani u krug."

Ciljevi:

Poboljšajte svoju sposobnost rada s različitim predmetima

Naučite objema rukama bacati predmete u određenom smjeru

Razvijati oko, koordinaciju, spretnost

Poticati potrebu za tjelesnom aktivnošću

Samostalni rad: skokovi F

Cilj:

Vježbajte skakanje na dvije noge

Njegujte pozitivan stav prema vježbanju

Šetnja 17

Nadzor automobila

Cilj:

Naučite razlikovati vozila po izgledu

Upoznati vozača s poteškoćama

Poticati potrebu za komunikacijom

Napredak promatranja

Gledajte kretanje s djecom putnički automobil. Objasnite da vozač vozi auto, on sjedi ispred, a svi ostali su putnici. Ne možete razgovarati s vozačem tijekom vožnje kako biste izbjegli sudar automobila s drugim automobilima.

Automobil

Automobil

On juri putem.

A iza njega gusta prašina

Kovitla se kao oblak

Igra na otvorenom

"Vrapci i auto."

Cilj:

Izgraditi znanje o prometnim pravilima B

Naučite trčati bez sudara s F

Razviti prostornu orijentaciju, brzinu

Njegujte pažljiv odnos prema vršnjacima tijekom igre

Postupak: Djeca sjede na klupi s jedne strane igrališta - oni su vrapci, učitelj je s druge strane - on je automobil. Nakon riječi "Vrapci su odletjeli", djeca trče po igralištu, nakon riječi: "Automobil se kreće!" Odletite vrapci u njihova gnijezda”, djeca trče na svoja mjesta.

Samostalni rad: kotrljanje lopte

Cilj:

Vježbajte kotrljanje loptice između čunjeva

Razvijte svoje oko

Razvijte želju za igrom

Radna aktivnost

Ciljevi:

završi što si započeo

Naučite raditi zajedno i ne ometati jedni druge

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati naporan rad

Šetnja 18

Nadzor teretnog prometa

Cilj:

Naučiti razlikovati teretni prijevoz prema izgledu

Upoznati vozača s poteškoćama

Razvijati koherentne govorne vještine

Gajite znatiželju

Napredak promatranja

Upoznajte djecu s aparatom na kojem se dostavlja hrana. Navedite njegove glavne dijelove (kabina, karoserija, volan, kotač, prozori, dizalica.) Promatrajte kako se hrana istovara iz automobila, objasnite da je hrana teret za njega. Reci mi koji važan posao ovaj stroj radi.

Ne leti, ne zuji -

Ulicom trči buba.

I gore u očima bube

Dva sjajna svjetla.

Radna djelatnost: prikupljanje otpada na licu mjesta.

Ciljevi:

Naučiti održavati čistoću i red u prostoru vrtića;

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati želju za pomaganjem odraslima.

Igra na otvorenom "Avioni".

Ciljevi:

Naučite trčati u jednom smjeru F

Naučite djelovati prema znakovima

Razviti pažnju i motoričku aktivnost

Razvijte želju za igranjem igara na otvorenom

Napredak: Učitelj kaže: "Spremite se za let." Pokreni motore! Letimo! Djeca trče po igralištu u jednom smjeru. Nakon signala "Slijetanje!" djeca padaju na koljena.

Samostalni rad: didaktička igra “Transport”

Cilj:

Naučite razlikovati i imenovati vozila

(kamion, osobni automobil, kola hitne pomoći, vatrogasni kamion)

Razvijati koherentne govorne vještine

Poticati aktivnu komunikaciju

Šetnja 19

Praćenje rada domara

Ciljevi:

Formirajte ideje o poslu domara

Razviti sposobnost slušanja učiteljeve priče

Njegujte poštovanje prema radu ljudi; odzivnost

Napredak promatranja

Dok šetate, skrenite pozornost djece na rad domara: "Pogledajte kako je naporan, uklanja snijeg, čisti staze da se imate gdje igrati." Objasnite da domar dobro obavlja svoj posao i spretno se služi lopatom i metlom. Priđite domaru i pozovite djecu da im kažu koje zgrade imaju na svom mjestu. Domar objašnjava da se objekti moraju čuvati, a ne razbijati, a područje uvijek mora biti u redu. Recite djeci da im za njihov rad možete zahvaliti ne samo riječima, već i djelima. Ponudi pomoć. Domar pokazuje kako se koristi lopatom i hvali dečke za njihov dobar zajednički rad.

Radna aktivnost

Čišćenje terena od snijega.

Cilj:

Naučite pravilno koristiti lopatice i metle te dovršite započeto.

Razviti tjelesnu aktivnost

Razvijte želju da pomažete drugima

Igra na otvorenom "Uhvati me"

Ciljevi:

Naučite se brzo snalaziti u prostoru;

Razvijati spretnost F

Razvijte želju za igrom s učiteljem

Samostalni rad: didaktička igra "Blizu i daleko"

Ciljevi:

Obogatiti vokabular, razviti vještine slobodne komunikacije

Razviti prostornu orijentaciju

Razvijte želju za igrom s učiteljem

Šetnja 20

Gledanje snijega

Cilj:

Upoznati djecu sa svojstvima snijega

Obogatite svoj rječnik pridjevima

Razvijati koherentne govorne vještine i vještine zapažanja

Poticati estetsku percepciju okoline

Napredak promatranja

Idite u šetnju sa svojom djecom i pažljivo razgledajte oko sebe. Što ste primijetili? Sve je prekriveno bijelim snijegom. Snijeg svjetluca na suncu, čak i oči bole. Pozovite djecu da hodaju po snijegu i slušaju kako škripi. Snijeg je bijel, hladan, lagan.

Padao snijeg, padao snijeg, a onda sam se umorio...

Što si, snijeg, snijeg-snijeg, postao na zemlji?

Postao sam perjanica toplina za zimske usjeve,
Za borove - pernati krevet od čipke,
Za zečiće je postao jastuk od perja,
Za djecu - njihova omiljena igra.

Radna aktivnost

Čišćenje staze prekrivene snijegom.

Ciljevi:

Naučite pravilno koristiti lopaticu i završite započeto.

Razviti tjelesnu aktivnost

Razviti želju za pomaganjem odraslima

Samostalni rad: razvoj pokreta.

Ciljevi:

Vježbajte bacanje lopte iza glave

Razvijati sposobnost održavanja stabilnog položaja tijela i snage

Razvijte želju za vježbanjem

Igra na otvorenom "Mali bijeli zeko"

Ciljevi:

Naučiti slušati tekst i izvoditi pokrete u skladu s tekstom

Vježbajte skakanje

Razvijati motoriku

Razvijte želju za igranjem igara na otvorenom

Napredak:

Bijeli zeko sjedi

I mrda ušima.

Ovako, ovako

On mrda ušima.

Hladno je zečiću sjediti

Moramo zagrijati šape.

Pljes, pljes, pljes, pljes,

Moramo zagrijati šape.

Hladno je zečiću stajati

Zeko mora skočiti,

Skok, skok, skok, skok,

Zeko treba skočiti.

Netko je preplašio zeku, zeko je skočio...i odgalopirao.

Šetnja 21

Kako se ljudi oblače

Ciljevi:

Naučite uspostaviti odnos između vremena i odjeće ljudi

Pojačati nazive zimskih odjevnih predmeta, obogatiti svoj rječnik

Razvijati vještine zapažanja i sposobnosti koherentnog govora

Gajite znatiželju

Napredak promatranja

Vani je jako hladno,

Nos lutke će se smrznuti.

Obući ćemo joj kaput

I topliji rupčić

Glava u toplom šeširu,

Sakrit ćemo ruke u rukave,

Imat ćemo lutku

Sada je sve gotovo.

Zima je, vani je mraz. Nose li ljudi zimsku odjeću? Koji? Bunde, tople jakne, kape, čizme, rukavice, šalovi.

Radna aktivnost

Ciljevi:

Naučite kako pravilno napuniti kantu snijegom do određene razine;

završi što si započeo

Naučite raditi zajedno i ne ometati jedni druge

Razviti tjelesnu aktivnost

Poticati naporan rad

Igra na otvorenom "Na ravnoj stazi."

Ciljevi:

Naučite slobodno hodati u koloni jedan po jedan;

Razvijati koordinaciju pokreta ruku i nogu, osjećaj za ravnotežu, orijentaciju u prostoru

Njegujte prijateljske odnose

Napredak:

Ravnom stazom djeca hodaju jedno za drugim

Na ravnoj stazi

Naše noge hodaju jednom, dvaput, jednom, dvaput

Skakanje po kamenčićima, skakanje po kamenčićima, kretanje naprijed

Po kamenčićima, po kamenčićima...

Lupi u jamu! Čučnu.

Individualni rad:

Bacanje vreća

Ciljevi:

Vježbajte bacanje vreća u vodoravnu metu

Razvijte oko i snagu

Razvijte želju za vježbanjem

Regina Pulatova
Kartoteka šetnji “Zima” za djecu prva juniorska grupa

Šetnja br. 1« Zima»

1. Promatranje "iza vrane"

Cilj: Bilješka djeca bojati vrane. Tijelo je prekriveno perjem, tako da im nije hladno. Ptice lete, mašući krilima. Vrana je veća od vrapca. Ptice lete do hranilice ako se na njih sipa zrnje.

Kar-kar-kar! - viče varalica.

Kakav spretan lopov!

Sve sjajne stvari

Ova ptica to voli!

A ona vam je svima poznata,

Koje je njeno ime?.

(Vrana)

2. P/igra br.1

Cilj: naučiti oponašati pokrete i glasove ptica, naučiti se kretati bez uznemiravanja jedni druge, njegovati ljubav i poštovanje prema pticama koje zimuju, njegovati želju za igranjem igara na otvorenom.

3. Samostalne igre djece s vanjskim materijalom

Cilj: naučiti pravilno koristiti lopaticu, završiti započeto i razviti motoričku aktivnost.

4.Individualni rad: bacanje.

Cilj: vježbajte bacanje na daljinu desnom i lijevom rukom. Razviti oko, njegovati želju za izvođenjem vježbi.

Daljinski materijal: Lopate, metle, kante, saonice.

Šetnja br. 2« Zima»

1. Promatranje "iza snijega"

Izađi van s djecom hodati i pažljivo gledaj oko sebe. Što ste primijetili? Sve je prekriveno bijelim snijegom. Snijeg svjetluca na suncu, čak i oči bole. Pozovite djecu da hodaju po snijegu i slušaju kako škripi.

Snijeg je bijel, hladan, lagan.

Bijeli pahuljasti snijeg,

Vrti se u zraku

I tlo je tiho

Pada, leži!

Cilj: razvijati vještine koherentnog govora, razvijati vještine zapažanja,

njegovati estetsku percepciju okoline.

2. P/igra br.2

Cilj: nastaviti razvijati slušnu pažnju, motoričku aktivnost,

njegovati želju za igranjem igara na otvorenom.

3. Samostalne igre djece s vanjskim materijalom

Cilj: nastavite podučavati kako pravilno koristiti lopaticu, završiti započeto i razviti motoričku aktivnost.

4.Individualni rad: skokovi na dvije noge s napredovanjem.

Cilj: naučiti skakati na dvije noge krećući se naprijed, razvijati motoričku aktivnost, njegovati pozitivan stav prema tjelesnim vježbama

Daljinski materijal: kante, sanjke, lopate.

Šetnja br. 3« Zima»

1. Promatranje "Kako se ljudi oblače"

Na ulici zima, smrzavanje. Nose li ljudi zimsku odjeću? Koji? Bunde, tople jakne, kape, čizme, rukavice, šalovi.

Vani je jako hladno,

Nos lutke će se smrznuti.

Obući ćemo joj kaput

I topliji rupčić

Glava u toplom šeširu,

Sakrit ćemo ruke u rukave,

Imat ćemo lutku

Sada je sve gotovo

Cilj: razvijati zapažanje, estetsku percepciju,

njegovati radoznalost.

2. P/igra br.3

Cilj: naučiti uspostaviti odnos između vremena i odjeće ljudi,

učvrstiti nazive zimskih odjevnih predmeta, obogatiti rječnik,

nauči slušati.

3. Samostalne igre djece s vanjskim materijalom

Cilj: učiti raditi zajedno, ne ometati jedni druge, razvijati tjelesnu aktivnost, njegovati marljivost, učiti hodati slobodno u koloni jedan po jedan.

4.Individualni rad: promatranje "iza snijega"

Cilj: formirati ideju da je snijeg hladan, voda u slavini topla, razvijati koherentne govorne vještine, pamćenje, razmišljanje, njegovati znatiželju.

Daljinski materijal: lopate, kalupi za snijeg, sanjke, krpe za spust.

Šetnja br. 4« Zima»

1. Promatranje « Hladna zima»

“Obrati pozornost na svoju odjeću. Svi se toplo oblačimo, jer je vani jako hladno, mraz, zima. Zavezat ću Sabrinin pojas čvršće da ne puše hladan vjetar i da joj mraz ne uđe pod bundu. Jesu li svi obučeni? Amil, pogledaj, nosi li Arisha rukavice? Danas ćemo ponijeti lutke sa sobom, imaju i toplu odjeću.” Ptice su se sakrile od hladnoće. Nitko se ne vidi, svi su se razbježali Hladna zima. Samo jedan vjetar puše. Slušati, način na koji pjeva: "V-v-v! V-v-v!" Ponovite kako pjeva i zavija ljuti zimski vjetar

Ljut mraz je gorak,

Vani je mrak;

Srebrni mraz

Zatvorite prozor

Cilj: Nastavite s oblikovanjem djece koherentne ideje o ovom dobu godine, konsolidirati nazive odjeće i obuće.

2. P/igra br.4

Cilj: naučite ih da se počnu kretati i zaustave na učiteljev znak. Razviti djece sposobnost izvođenja pokreta zvučni signal, učvrstiti vještinu građenja u stupcu.

3. Samostalne igre djece s vanjskim materijalom.

Cilj: nastaviti učiti kako koristiti lopatice, razvijati motoričku aktivnost, njegovati želju za pomaganjem odraslima.

4.Individualni rad: susret s mačkom.

Cilj: formirati ideje o domaćim životinjama, kakve dobrobiti donose ljudima, vježbati izgovaranje onomatopeje, razvijati pamćenje, govor, formirati ideje o ispravnim načinima interakcije sa životinjama.

Daljinski materijal: lopate, lopatice, metle, kante, kalupi za snijeg, krpe za spust.

Šetnja br. 5« Zima»

1. Promatranje "iza breze"

Iznevjeriti djeca do breze. Divite se stablu breze sa svojom djecom. Pregledajte njezinu surlu (Bijelo, s crnim prugama - izgleda kao sarafan). Obratite pozornost na to kako snijeg lijepo leži na granama breze.

Bijela breza pod mojim prozorom

Pokrila se snijegom, poput srebra.

Cilj: formirati znanje o karakteristikama breze, po kojima se može razlikovati od ostalih stabala, razvijati estetsku percepciju, njegovati želju za zaštitom i očuvanjem prirode.

2. P/igra br.5

Cilj: razvijati motoričku aktivnost, njegovati želju za tjelesnim vježbanjem.

3. Samostalne igre djece s vanjskim materijalom

Cilj: naučiti kako koristiti lopatu, razviti motoričku aktivnost, njegovati želju za sudjelovanjem u brizi o drveću i usaditi brižan odnos prema prirodi.

4.Individualni rad: Skakanje na dvije noge.

Cilj: vježbati skakanje na dvije noge, razvijati motoričke sposobnosti, njegovati pozitivan stav prema tjelesnom vježbanju

Daljinski materijal

Šetnja br. 6« Zima»

1. Promatranje "iza bora"

Iznevjeriti djeca do bora. Skrenite im pozornost na karakteristične značajke.

Umjesto listova su iglice, uvijek zelene, grane su pri dnu duge, a pri vrhu kratke. Zimi samo bor zeleni. Ponudite da prošetate cijelim područjem sirotišta i pronađete bor.

Uvijek je možete pronaći u šumi

Ići ćete u šetnju i srest ćete se.

Stoji bodljikavo kao jež

Zimi u ljetnoj haljini

Cilj: formirati predodžbu o karakteristikama bora po kojima se može razlikovati od drugog drveća, razvijati sposobnosti zapažanja, njegovati brižan odnos prema prirodi.

2. P/igra br.6

Cilj: njegovati želju za brigom o drveću, usaditi brižan odnos prema prirodi, naučiti oponašati karakteristične pokrete životinja, poboljšati motoričke sposobnosti, razviti pažnju i motoričku aktivnost.

3. Samostalne igre djece s vanjskim materijalom.

Cilj: nastaviti raditi s lopatom, razvijati motoričku aktivnost, njegovati želju za sudjelovanjem u brizi o drveću, usaditi brižan odnos prema prirodi.

4.Individualni rad: crteži u snijegu.

Cilj: mašta, razvijati interes za crtanje, razvijati finu motoriku.

Daljinski materijal: kante, kalupi, pečati.

Šetnja br. 7« Zima»

1. Promatranje "iza zimskog drveća"

Divite se snijegom prekrivenim stablima, obratite pozornost djece ljepoti krajolika. Saznajte koja je boja tipična za zimsko drvce. Ako sunce sja, snijeg na drveću svjetluca.

Objasnite djeci da su za mraznih dana grane grmlja i drveća vrlo krhke i lako se lome, pa ih treba čuvati, ne lomiti, ne udarati lopaticom po deblu ili gaziti saonicama.

Spavaju javori, spavaju breze,

Ne šušte na vjetru.

Sanjaju o hladnoj zimi

Ljetna buka zelenog lišća.

Sanjam daleku munju,

I sanjam veselu kišu

Cilj: proširiti razumijevanje drveća u zimskoj sezoni, naučiti se diviti ljepoti domaće prirode, razvijati promatranje, estetsku percepciju, njegovati želju za brigom o prirodnim objektima i poštovanje prema njima.

2. P/igra br.3

Cilj: naučiti izvoditi karakteristične pokrete, razvijati trčanje, brzinu, njegovati pažljiv odnos prema vršnjacima.

3. Samostalne igre djece s vanjskim materijalom

Cilj: nastaviti podučavati kako koristiti lopatu, razvijati motoričku aktivnost, njegovati želju za sudjelovanjem u brizi o drveću i usaditi brižan odnos prema prirodi.

4.Individualni rad: vježba onomatopeje "Kako auto trubi?"

Cilj: naučiti razlikovati i imenovati vozila, razvijati koherentne govorne vještine, njegovati aktivnost u komunikaciji.

Daljinski materijal: lopatice, kante, kalupi, brtve.